| Master2001 a întrebat:

De ce ma doare cand înghit partea de sus a gâtului? De obicei acolo cred unde se uita doctorul sa vada daca esti rosu. Pana acum ma durea gâtul gâtul nu partea de sus cand eram răcit, ce pot avea?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Du-te la un medic, intrebi după ce te VEDE fizic nu online

| SomethingFunni a răspuns:

Inflamatia nu este o cauza ci un simptom. Cat despre cauze, sunt atatea cate stele pe cer.

In diagnostica, asta este aproape cel mai inutil simptom si daca un pacient ar veni la mine cu asemenea pretentii: "ma doare in gat, ce am?"; ii zic: "de toate, domnu' ".

| AnaBelaAnaBela a răspuns:

Posibil sa ai infectie.

| SomethingFunni a răspuns (pentru AnaBelaAnaBela):

E adevarat ca infectia este cel mai comun vinovat, dar asta e valabil pentru ORICE simptom pentru care vine cineva la medic. Un pacient nu vrea sa stie ca POATE are o infectie virala, ca cipro si bactrim nu se iau ca pe bomboane in caz ca POATE are o infectie virala in timp ce bietul om moare de cancer sau autoimuna.