| MudaHeg a întrebat:

Bună! De ceva timp, am dureri de urechi. Nu știu cum să explic, dar sunt mai mari la urechea dreaptă. Aproximativ 6 luni, am ascultat muzică tare, la căștile Bluetooth, se auzea puternic, foarte puternic, pot spune, căci auzeau toți din casă ce ascult. Folosesc, de altfel, bețișoare de ureche (nerecomandate), de multe ori. Credeți că e va trece de la sine sau trebuie să consult un medic? În perioada asta mi-este și frică să mai merg pe la spitale. Mulțumesc de înțelegere!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| christall a răspuns:

Mergi la un medic ORL- ist daca nu iti trece. Macar de acum inainte renunta sa mai asculti muzica atat de tare, sa folosesti prea des betisoarele de urechi pentru ca din greseala poti perfora timpanul si la baie/dus sa pui vata in urechi sa nu-ti intre apa si sa faci otita. Deocamdata nu se stie ce ai deoarece tu ai facut tot ce nu prea ai voie.Cand se va putea, nu strica totusi un control.

| MudaHeg explică (pentru christall):

Mulțumesc mult, o să iau sfaturile în considerare! Sănătate!

| christall a răspuns (pentru MudaHeg):

Cu placere! Multa sanatate si tie si sa ne scrii de bine!

| Emaaa129865 a răspuns:

Și eu îți recomand să mergi la un medic sau la doctorul de familie. Un prieten apropiat și el a avut probleme fiindcă băga în urechi tot ce prindea ( agrafe, chibrite, etc ). A fost la doctorul de familie la care i-a dat niște picături și după un timp nu l-a mai durut, dar ai grijă pe viitor să fi mai atent că dacă nu problema aceasta se va repeta.

| MudaHeg explică (pentru Emaaa129865):

Mulțumesc frumos! Multa sănătate!