| Stroe_Andreea-Nicoleta_2000 a întrebat:

Bună!
De ceva timp ma doare spatele și cred ca e din cauza ghiozdanului. Acum a început sa ma doare foarte rău. Ce sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

La un moment dat si eu am avut asemenea probleme.
Discutand cu parintii si cu profesori, am ajuns la concluzia sa renunt la carat degeaba:
- din carti mi-am carat doar pe aceia care erau strict cerute de profesor si doar daca ne a spus expres, la ora d-inainte.
- am cumparat doua caiete cu 200 file de matematica, le-am despartit in 4-5 parti (in functie de nevoie) si le-am folosit la mai multe materii. Pentru materiile la care profesorii au cerut caiet separat, am cumparat cu 24/48 file.
- In penar am lasat doar doua creioane cu guma si doua pixuri

In acest fel am procedat de la clasa a 5-a in sus si niciodata nu mi-a fost geanta mai grea de 3-4 Kg, chiar daca am avut ora de sport.

| anonimg a răspuns:

Iti iei scutire de la medicul de familie ca sa nu iti mai iei ghiozdanul cu tine. Sanatatea este mai importanta decat cartea.
Iti faci un caiet pentru mai multe materii.

| ℓαυяα a răspuns:

Ia mai putine cărți/caiete cu tine.

| CarcotasulVesel a răspuns:

M-a durut spatele, am fost la Mega Image si mi-am luat 5 sticle de suc de 2l, le-am bagat in rucsac si... NU M-A MAI DURUT SPATELE (din cauza ca sunt gras, aveam contrabalanta, asa ca, coloana nu mai era fortata doar intr-o directie)

insa la varsta ta, NU te doare spatele fara motiv (eu sunt gras, deh), iar in general ghiozdanul care e pe umeri, nu prea produce moment de forte asa ca nu solicita coloana foarte tare, adica nu se compara nici pe departe cu gras cu burta mare, insarcinata (alta burta mare), tinut copil in brate, ore in sir in fiecare zi

asa ca te sfatuiesc serios sa te duci la medic, o problema la coloana poate sa dureze ani de recuperare, iar cel mai rau scenariu e sa ajungi in scaunul cu rotile

| Henrypericolpublic a răspuns:

Salut domnule! Sa iti spun ceva: eu inainte imi luam absolut toate cartile si caietele pentru ziua respectiva desi aveam scolioza (spate slab stateam cocosat). Acum 2 saptamani in urma unor raceli la spate, stat in curent, suprasolicitari si ghiozdane grele am ajuns la pat picat...
Am suportat o saptamana de chinuri din care trei zine nu m-am putut misca (speram sa nu paralizez, serios nu e de gluma cu chestiile astea) dic care 5 zile m-a durut absolut toata coloana de sus de la ceafa lana jos de tot la "coada omului" unde se termina cu vertebrele mici (inclusiv ele dureau) cred ca stii alcatuirea vertebrelor daca nu cauti pe net si te informezi. Am avut 7 probleme de cazaturi, carat, fortat, stat in cusent si racit si toate la un loc au dat 7 plus ghiozdanul si am suferit si o lovitura in urma careua am facut o vanataie.
Acum sunt bine, dar şubred si nu am voie sa car greutati. Cand caram ghiozdanul ma durea si credeam ca o iau de la inceput. Cand am vazut asga ce am facut eu si iti recomand si tie?!:
-Iti faci un caiet pentru cate 2-3 materii
-nu iei toate manualele ca probabil nu le folosesti sau faci un targ cu colegul/colega de banca ca el/ea sa le ia la mate si fizica si tu la romana si istorie sau asa ceva
-sa iti faci caiete mici deoarece cele studentesti ocupa mult loc si ingreuneaza ghiozdanul
-sa iei un ghiozdan mai usor
-sa nu mai cari lucruri inutile.
Scuze ca am scris mult.
Sper ca am fost de ajutor.

| Stroe_Andreea-Nicoleta_2000 explică (pentru Henrypericolpublic):

Știu ca nu e de gluma, cu asta. Am început sa îmi caut ghiozdan troler, dar nu găsesc online. Cu caiete mici nu ne lasă profesorii, colega mea de banca se tema ca dacă uitam ceva acasă, deci mai bine nu...