| Badrock a întrebat:

Bună! De ceva vreme simt ca ma dor oasele de la genunchi când ma aplec și când ma ridic.
Am 20 de ani și ma sperie idea ca încă de pe acum încep sa am probleme cu oasele.
Nu am o greutate ca să fie asta o problema, dar e chestia ca în familia mea toți cei mai in varsta au problema asta cu dureri de oase. De fiecare data când ma aplec simt ca abia pot sa ma ridic, nu știu dacă mai are cineva problema asta.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Mergi la un control medical. Dacă într-adevăr ai probleme cu oasele trebuie sa începi să ai grijă de ele că la bătrânețe sa nu fie foarte grav.

| VoidEternal a răspuns:

Misca-te mai mult, intareste-ti musculatura și ligamentele și o să-ți fie mult mai bine.

| carevaescu a răspuns:

Da nu faci miscare, e "normal" sa simti discomfort la unele miscari.
Incepe sa faci sport. Ia-o lent, marind intensitatea in timp.

| Ilovedinero a răspuns:

Se numeste lipsa de miscare, streching, magneziu si/sau calciu.

| Badrock explică (pentru Ilovedinero):

Mersi, posibil sa ai dreptate. În ultimul timp nu prea am făcut sport

| Ilovedinero a răspuns (pentru Badrock):

Daca aveai probleme cu oasele din tinerete ti se dezvoltau cel mai probabil la varsta adolescentei sau chiar de bebelus, la 20 de ani nu prea ai de ce sa iti faci griji. Daca o sa apara, vor aparea la 45-50 ani sau chiar mai tarziu.Cu lipsa de miscare sa stii ca nu esti singura, mai nou si oasele ăstora de 14-15 ani care nu ies din casa iti jur ca suna ca atunci cand mergi pe gheata si se sparge. Daca faci o incalzire, cu cateva exercitii, nu iti ia mai mult de 10-15 minute de 2-3 ori pe saptamana, nu doar ca nu o sa mai ai acum probleme cu oasele, poti sa le previ si pe cele de la batrânete