| feliciazavoraru a întrebat:

De circa jumatate de an imi cade parul foarte mult! Am ramas cu aproxmativ jumatate din parul pe care il aveam! E ingrozitor. Am incercat tot felul de uleiuri, dar nimic! Am inceput sa spal parul cu sampon de brusture impreuna cu balsamul. A fost ceva efect, dar foarte mic! Acum iasari a inceput a cadea in exces! Mama mi-a cumparat pastile Forcapil! Am citit despre ele si am aflat ca poate creste par/puf pe tot corpul: spate piept fata! Ma tem sa le iau. Ajutati-ma, va rog. Sunt disperata!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Dar un dermatolog ai consultat?
Analize de sânge, combate stresul și consumă multe fructe și legume cât mai proaspete (sunt surse de vitamine), etc.
Sănătate!
Pa, pa.

| thegatekeeper a răspuns:

Am avut (si inca am, partial) aceeasi problema. Am inceput urmez un tratament cu Revalid, care sunt niste pastile din plante (naturiste). Ca sa se vada rezultatele, trebuie sa le iei in jur de 3 luni, cate 3 pe zi, in timpul mesei sau inainte de masa. Pe langa acestea, folosesc un sampon cu cafeina, care se numeste Alpecin, impotriva caderii parului. Le folosesc pe ambele de aproape o luna si momentan se vede o oarecare imbunatatire, in sensul ca nu imi mai cade parul atat de mult. Ai putea sa incerci si tu. Cat despre crescutul parului pe tot corpul, nu e adevarat, cel putin nu in cazul meu si nici nu am mai auzit de un asa efect advers.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Impotriva caderii parului iti recomand sa incerci asta:
o lingura de gaz, o lingura rom, o sticluta de vitamina A(uleioasa), un galbenus de ou.Amesteci bine, aplici pe parul spalat, incepand de la radacina spre varfuri.Lasi timp de o 1/2 ora, clatind apoi foarte bine parul.
Tratamentul se poate face la 2 saptamani.

| Camelisa a răspuns:

Cea mai buna solutie ar fi sa mergi la dermatolog, nu lua pastile si nu folosi nici o solutie dupa auzite, nu e deloc bine!
Sfaptul meu, numai bine.

| Meowww a răspuns:

Buna. Si eu am avut aceeasi problema, dar acum nu imi mai cade. Iti recomand acest tratament de par, si samponul pentru ca sunt foarte bune si sunt din plante:

Sampon:
http://farmaciadulfu.ro/......200-ml.jpg

Tratament:
http://www.plafar.net/......produs.jpg
La tratament se sparge o fiola, se toarna intr-un paharut, apoi se sparge si cealalta, se toarna peste, apoi amesteci cateva secunde pana devine o crema. Ti-o aplici pe par, stai cu ea 10 min, apoi te clotesti si te speli cu sampon. La mine a dat rezultate. Tratamentul este in jur de 60 de lei (cutia are zece cutiute cu 2 fiole care trebuie amestecate) si se gaseste in farmacia Plafar. :)

| asdfghjklasdfghjklqwertyuiop a răspuns:

Uite aici un site care te poate ajuta:
http://www.perucionline.ro/

Bafta!;)

| Gabriela_Gaby_1992 a răspuns:

Nu stiu ce sa zic ...intreaba un doctor!