| AnneM123 a întrebat:

Buna, de maine trebuie sa incep un tratament cu antibiotice, am cumparat si eubiotic care am inteles ca protejeaza de diareea care apare dupa... are efect? Nu vreau sa fiu la munca si sa stau doar la baie.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Da, este foarte bun, isi face efectul.

| WhiteLife a răspuns:

Da, probioticele refac flora intestinala distrusa de antibiotice, Eubiotic este un probiotic (mai sunt si altele). Unii au diaree, altii au alte probleme (unii fac si candidoza), deci e foarte important. Sa il iei asa cum a prescris medicul si uita sa iei antibioticele la ora fixa happy

| AnneM123 explică (pentru WhiteLife):

Am facut niste analize pentru helicobacter pylori si a iesit negativ desi aveam probleme cu stomacul, medicul mi-a dat totusi tratamentul pentru asta spunand ca nu mereu analizele sunt corecte, nu stiu daca sa iau antibioticele.imi e frica sa nu mi faca mai rau

| WhiteLife a răspuns (pentru AnneM123):

Pare un pic dubios, oare nu poti merge la control la un alt medic? Sau medicul de familir sa-ti dea trimitere la specialist. E ciudat sa iei antibiotice fara sa fie problema, dar nici nu poti sa nu le iei daca ai Helicobacter... sad

| AnneM123 explică (pentru WhiteLife):

Pai medicul de familie mi le-a prescris... pai tocmai ca analizele spun ca nu am helicobacter.

| AnneM123 explică (pentru WhiteLife):

Adica au cum sa ma afecteze antibioticele daca nu exista problema aia?

| WhiteLife a răspuns (pentru AnneM123):

Si nu poate sa iti dea trimitere la specialist? Bineinteles ca te afecteaza, pe langa faptul ca iti distrug flora intestinala, in timp vei avea nevoie de antibiotice tot mai puternice si bacteriile devin rezistente... Dar daca asa ti-a prescris medicul, e bine, totusi, sa respecti tratamentul, pentru ca el e responsabil de ce a scris. happy

| Speranta12 a răspuns:

Nu stiu daca functioneaza, dar neaparat sa iei probioticele dupa 3-4 ore de cand ai luat antibiotocul, altfel faci diaree. Am patit.

| AnneM123 explică (pentru Speranta12):

Pai eubiotic nu este?

| Speranta12 a răspuns (pentru AnneM123):

Este, este, dar nu l-am incercat eu de aia am zis asa

| Nume6 a răspuns:

Nu lua antibiotice daca nu ai bacteria aia! Antibioticele sunt extrem de puternice, afecteaza flora intestinala rău, si stomacul. Spre binele tău îţi zic să nu le iei și sa consulti si alt doctor, si doctorii mai gresesc, cum naiba sa iti spuna ca nu mereu ies analizele corecte, pai putea sa te puna sa o repeti analiza daca crede ca nu e buna, in loc sa te puna aiurea sa iei antibiotice. Nu are rost sa iei antibiotice aiurea, ăla e nebun cu capu, te pune să faci vanzarea farmaciilor aiurea. Schimba doctorul și repetă analiza la alt cabinet de analize. Nu se poate asa ceva, ăla e doctor sau e nebun. Nu sunt doctor, da cum mama naibii sa iti faca asa ceva.

| AnneM123 explică (pentru Nume6):

Asta mi-au zis si farmacistele, sa nu le iau... chiar nu stiu ce sa fac, ca stomacul tot ma doare.