| ElenaaaAdina a întrebat:

Bună, de vreo 3 săptămâni ma doare capul, adică ma culc cu durere ma trezesc cu o durere ușoară care creste pe timpul zilei, am încercat sa iau și pastile și nu ma ajuta la nimic, îmi puteți recomanda ceva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Recomandarea de medicatie trebuie sa vina de la un medic, in urma unei consultatii, fiindca durerile de cap pot avea diverse cauze, de la o banala raceala, la covid, infectie la rinichi, tensiunea arteriala marita sau scazuta, chiar si tumoare la creier ar fi posibil.
Mergi la medic sa te consulte si sa-ti prescrie mediactie, conform problemei tale de sanatate.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

3 săptămâni?! E mult...
Vorbește cu medicul de familie, dacă nu vrei să ajungi deocamdată la un specialist. Poate fi de la diverse afecțiuni, îi descrii ce simți, dacă sunt dureri moderate sau severe, in functie de zona unde se manifestă, dacă e însoțită de alte simptome (greață, febră, amețeli etc)
Durerile de cap au mai multe surse, de la sinuzită, hipertensiune, o afectiune stomatologică, oftalmologica, ORL, somn insuficient (oboseala), poate că stai in curent, poate fi de la dezechilibre hormonale, stres, deshidratare, cure de slăbire, gânduri (neliniști sufletesti), până la cele mai grave, tumori cerebrale, anevrism (bine, nu e cazul tău)
El va decide dacă e cazul să te consulte un specialist in neurologie.

Până atunci, pune o compresă cu apă rece la nivelul frunții și a cefei, odihneste-te, hidratează-te suficient și aerisește dormitorul.
Eu mă confrunt foarte rar cu dureri de cap, iar mie, fie imi treceau de la sine (schimbam mediul, mă detașam de orice sursă care mă stresa, beam o cafea delicioasă, fie luam un Fasconal)
Sănătate multă!

| Freya1 a răspuns:

Mergi la medicul de familie si iti va face o trimitere la neurologie.Nu e normal sa ai asa dureri continuu.

| JOHNtheADVISOR a răspuns:

Da.Dacă ții la viața ta atunci îți recomand o consultație la un doctor, însă nu aici, ci în realitate.

Răspuns utilizator avertizat
| IchigoKurosaki a răspuns:

Asa am simtit si eu, sa stii, nu te ingrijora. Poate pentru ca muncesti ziua mult si ametesti din cauza asta. Mergi la medicul de familie si vezi ce zice.