| PιxιeLovesYa a întrebat:

De vreo săptămănă mă doare o măsea de pe maxilarul inferior, partea dreaptă. M-am tot uitat, am tot analizat-o (atât cât se poate analiza cu o oglindă), dar n-am observat nicio carie. În cazul acesta, care să fie sursa durerii? Dacă se poate, aş dori un răspuns mai detaliat şi fără răspunsuri de genul: "Du-te la dentist!". Mulţumesc anticipat. t

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| simina a răspuns:

Cu maselele nu e de gluma trebuie sa te duci urgent la un dentist complicatiile sint mult mai ...complicate.

| Christinne8 a răspuns:

S.ar putea ca nervul tau sa fie mai "obraznic" si ar trebui omorat. Pt omorarea unui nerv trebuie sa faci cateva tratamente la dentist, adica sa te duci la vreo 2 sedinte pana ajungi la omorarea nervului. La sfarsit iti va pune o plomba si gata durerea. Dar cine stie pe tine de ce te doare. Ar fi cazul sa ai si infectie. Asa am patit eu. ma durea o masea, nici urma de carie pe ea si la dentist am aflat ca de fapt am infectie si inca ma duc la dentist pentru. tratare.

| CookieMonsterDeea a răspuns:

Pixie, du-te la dentistwinkinglaughing!

| ChristtineA a răspuns:

Păi, eu cred că este nervul.
Şi eu am avut o problemă de genul oh go on.
Am stat acasă, am zis că trece.
Până când m.a luat o durere „infernala".
Şi am fost nevoită să mă duc la dentist a doua zii, în braţe. Eu nu mai ştiam de mine straight face. [Şi până la urmă e o durere de măsea.]
Oricum. Cel mai indicat ar fi să te duci la dentist acum. până nu ajungi la spital happy.S.au poţi vorbii cu mama ta. Şi vezi ce spune şi ea :p.
Baftă!
Fundă?love struck

| Ioana_3467 a răspuns:

Da noi nu suntem Stomatologi.laughinglaughing. intreaba si tu o farmacistastraight face