| qieiqpalz a întrebat:

Salut, am o problema cam grava zic eu, mie de vreo 5 luni mi se tot face la deget ceva coaja chiar unde se uneste unghia cu carnea in lateral. NU E UNGHIE INCARNATA am avut si stiu ce zic..nu stiu sincer ce e, am taiat 1 data coaja aia, am dezinfectat locul dar tot a aparut ..am carnea putin bombata (asa mi se pare) am avut unghie incarnata la piciorul opus.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca problema ta este "cam grava", de ce nu mergi la dermatologie sa o rezolvi?
Din pacate, noi nu te putem ajuta, pentru ca nu stim cu ce bacterie/ciuperca esti contaminata acolo. Analiza unei probe din coaja/buba aceea, ar putea fi relevanta, in diagnosticarea infectiei si in primirea unui tratament adecvat de eradicare a ei.

| qieiqpalz explică (pentru Violleta2022):

Mi e frica..eu am tait o 1 data si a durut tare am pus apa oxigenata dar tot s-a refacut :/

| Violleta2022 a răspuns (pentru qieiqpalz):

Du-te la laborator si ti-o taie ei.
Daca nu te duci, nu te poate ajuta nimeni sa o vindeci si in timp, se agraveaza, daca o lasi netratata.

| WhiteLife a răspuns:

Nu e neg? (poți cauta pe net despre Papiloma virus uman). Din spuse n-are cum sa ghicească cineva, iar dacă faci ceva, s-ar putea sa se agraveze/sa se extindă. Cel mai sigur e sa iei o trimitere la un medic dermatolog, el sigur o sa ți-o rezolve.

| qieiqpalz explică (pentru WhiteLife):

Nu am asa ceva

| WhiteLife a răspuns (pentru qieiqpalz):

Te sfătuiesc sa mergi la medicul de familie și îți va da o programare la medicul dermatolog, te va consulta (nu îți va face nimic dureros), va discuta cu tine și îți va prescrie tratament. happy O zi frumoasa!