| Fumiko a întrebat:

Buna,deci inainte aveam o piele colorata in schimb acum sunt mai alba si multi ma intreaba daca ma simt bine fiindca sunt palida laughing. Desi stau la soare nu ma bronzez absolut deloc, ma inrosesc si atat.
Am cautat pe net dar nu am gasit niciun raspuns, poate ma ajutati voi...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| Eduard619 a răspuns:

Melanina este substanta naturala din corp care confera culoarea pielii,parului si a irisului sinteza ei fiind determinata de diversi factori.
Ceea ce iti pot recomanda eu este sa ai o alimentatie echilibrata si sa consumi in special vitaminele A,C,K,E,D.
Alimentele ce le contin pe acestea sunt:
Pestele,fructele de mare,ficatulfasole,nuci, avocado.
Fructetongueiersici, portocale, banane, morcovi.

| Fumiko explică (pentru Eduard619):

Multumesc de informati...

| MateiT a răspuns:

Expune-te lent la Soare, in special dimineata si seara pe timpul verii, cand Soarele este mai slab. Treptat te poti bronza
Daca folosesti protectie pentru Soare atunci acesta e motivul pentru care nu te bronzezi. Dar red ca si cremele pot bloca razele Soarelui
Sper ca te-am ajutat

| AlyRafaello a răspuns:

Daca esti mai galbena poate fi vorba de icter, dar cel mai bine ar fi sa iti faci analizele de sange cat mai curand!

| Fumiko explică (pentru AlyRafaello):

Am facut azi dimineata iar acum merg dupa ele si le duc direct la medic, doar ca eram curioasa sa vad ce ar putea fi happy

| AlyRafaello a răspuns (pentru Fumiko):

Si sora mea are ca tine, imi spui te rog eu mult ce ti-a iesit la analize?

| Fumiko explică (pentru AlyRafaello):

Cica viermisori, desi eu presimt ca nu e asta.

| AlyRafaello a răspuns (pentru Fumiko):

Am inteles, ce ti-a iesit scazut/crescut la analize?

| Fumiko explică (pentru AlyRafaello):

Mi-au iesit cateva scazute (la sange)iar alte cateva negative (alea la urina si scaun)...

| AlyRafaello a răspuns (pentru Fumiko):

Am inteles, eu de exemplu cand mi-am facut analizele in septembrie, mi-au iesit globulele albe (nu mai stiu daca scazute sau crescute) valorile putin exagerate