| mariuswox a întrebat:

Buna dimineata. Am o infectie dentara foarte urata...am fost la dentist si mi-a curatat canalul (a dat drumul la puroi) si mi-a dat sa iau Augmentin la 12 ore. Ieri am fost la dentist dimineata si a fost foarte bine. Cand am plecat ma simteam foarte bine (fara dureri)...dar seara au inceput foarte puternic si astfel nu am putut dormi nici 10 min. Chiar daca am acea gaura nu iese nici un pic de puroi si am incercat sa il "sug" de acolo cum mi-a recomandat dentistul. Acum nu stiu ce sa fac ...ma doare ca inainte, nici o schimbare. Sa ma duc din nou la dentist? Ma gandesc ca am luat doar 2 pastile de Augmentin si poate e prea devreme sa isi faca efectul. Deci ce sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Ti s-a astupat gaura, nu poate iesi puroiul, de acea te doare.
Curata resturile de mancare din canal cu scobitoare, sa poata iesi puroiul!
Mananca - pe cat posibil - pe celalta parte.
Dupa ce mananci, clateste-ti bine gura, sa se indeparteze resturile de mancare din gaura (preferabil cu ceai de musetel) si scobeste gaura.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu te lua dupa Bula. Ala da multe raspunsuri aiurea. Nu te irita cu scobitori, fa ce ti-a zis medicul si eventual bea o fiola de algocalmin ca sa nu te mai doara. Asta e! Trebuie sa suporti o vreme.

| Bogdan549 a răspuns:

Nu stiu ce sa zic. Cel mai bine e sa te duci la medic. El poate sa te ajute cel mai mult adica stie ce medicamente ai putea lua.

| Correct a răspuns:

Continua sa iei Augmentin caci infectia trece mai greu, dar daca durerile persista, poti lua in plus chiar de doua ori pe zi si niste calmante pe baza de nimensulida. (ex: Aulin)