| Alecso_Alecso_1995 a întrebat:

Buna dimineata TPU. ce ceai as putea consuma pentru insomnie? Am câteva zile când mă trezesc de 3 ori pe noapte...si e foarte nasol ca nu ma pot odihni deloc...cel mai bun răspuns dau funda.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
| AliGab a răspuns:

Tei sau chiar ceai pentru insomnie...se gaseste la plafar

| Alecso_Alecso_1995 explică (pentru AliGab):

Am luat de sunătoare dar nu are niciun efect...

| AliGab a răspuns (pentru Alecso_Alecso_1995):

Pai da...sunatoarea nu are proprietati calmante

| Iunix a răspuns:

Ceai de tei.

| iamprettybored a răspuns:

Mușeţel, tei, levănţică, sunătoare pe astea le folosesc eu și chiar au efect, în special dacă ceaiul e călduț, nu rece.
Alte sedative/calmante:
Cimbrişor, hamei, obligeană, odolean, păducel, roiniţă, talpa-gâştei.
Mai sunt și ceaiuri speciale pentru somn usor, liniste, etc. dar tot plantele astea conțin cam toate
Multă baftă!

| n1445 a răspuns:

Buna! Ceaiul de sunatoare este cel mai bun. Eu am avut vara trecuta perioade cand nu dormeam deloc noaptea, adormeam tot pe la 5-6 dimineata si ma trezeam pe la 9-10, eram foarte obosita tot timpul. Am vazut ca ai zis ca nu are niciun efect... bea de mai multe ori pe zi, e ceai nu are ce rau sa iti faca. Iar seara inainte de culcare cel mai bine ar fi sa citesti ceva (nu pe telefon) o sa vezi cum ti se face somn imediat si nu incerca sa adormi fortat adica daca de obicei dormeai la 10 sa nu crezi ca daca ai baut ceaiul in prima zi vei adormi la comanda...

| Alexandruuu88 a răspuns:

Salut,încearcă sa te apuci de meditații! O sa te ajute din toate punctele de vedere.Inainte sa te pui la somn cu 1-2 ore nu mai sta pe telefon, încearcă sa faci o baie cu sare.

| Ruxxxxxxxxx a răspuns:

De multe ori ceaiurile nu au efect, iti recomand de la farmacie Melatonina pura, din moment ce hormonul natural al somnului este format din melatonina, acea pastila decat il stimuleaza. Nu este medicament propriu-zis

| Lory209 a răspuns:

Ceaiul de tei e foarte bun.

| Gabriela_Valentina_2000 a răspuns:

Tei, musetel sau iasomie. Fa ti o baie fierbinte inainte, bea un ceai si nu te mai gândi la problemele din timpul zilei si sa ti faci griji când te bagi in pat. Sper ca am fost de ajutor

| Alecso_Alecso_1995 explică (pentru Gabriela_Valentina_2000):

E ușor de zis dar gandurile mi se incontrolabile.

| JackR a răspuns (pentru Alecso_Alecso_1995):

Tei, musetel, menta sau valeriana. Sau, o combinatie a lor. La farmacii sau magazine naturiste, gasesti o sumedenie de ceaiuri relaxante sau anti-stress.