| anonim_4396 a întrebat:

Buna, din ce cauza nu dormim noptea!? Vreau sa stiu! Eu spre exemplu m-am pus aseara la 22 30 in pat si am dormit asa banuiesc pana la 23 58 si pe urma m-am zvarcolit in pat am mai stat pe tell m-am dus la baie si si uneori am stat intins fara sa adorm!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Probabil dormi si ziua.

| Lioana a răspuns:

Deconectează de la curent electronicele din cameră, aerisește bine camera, nu mânca după orele 19, și vei putea dormi mai bine.

| bookofknowledge a răspuns:

1.Niciun om nu doarme imediat ce se pune in pat decat daca sunt terminati de oboseala, totusi, daca ai dormit si ziua, ciclul circadian care e ca un ceas trebuie sa se adapteze la acel somn (deoarece tu ai dormit deja creierul trebuie sa ia si asta in calcul)si nu vei dormii repede la noapte, citeste un pic despre ciclul circadian,
2. Avem un hormon care are treaba cu somnul si este melatonina, este melatonina, cand imbatranim glanda care o produce (pineala) se micsoreaza, si de asta oamenii dorm din ce in ce mai putin pe masura ce imbatranesc. Problema este ca lumina inhiba producerea acestui hormon, de aceea cu cat ai camera intunecata mai repede(indiferent daca e lumina naturala sau artificiala)cu atat mai bine.(Pentru a si face efectul e nevoie de cateva ore inainte de somn, 3 ore inainte sau macar ar fi bine sa fie redusa la minimul posibil
3. efortul inainte de somn creste ritmul cardiac, ceea ce creaza senzatia de agitatie, si lipsa somnului pentru cateva ore, deci nu e ceva ce se face
4. Daca persoana nu poate respira, daca aerul este greu respirabil(in termeni simpli)