| Valentinay a întrebat:

Bună. Este normal ca la 16 ani sa nu am sanii dezvoltați? Adică ii am umflați ca la fetitele de 12 ani atunci cand le apar modificările și ma dor și ma și mănâncă. Menstruatia tot nu mi-a venit de câteva luni. Nici înainte nu o aveam regulata, dar venea după o săptămână doua, dar acu nu. Menționez ca nu mi-am început viata sexuala. Care ar putea fi problema?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Sigur ca-i normal, fiindca fiecare fetita se dezvolta diferit si probabil ca tu nu ai intrat inca la puberatte sau ai o mostenire genetiac cu sani micuti.
Dar care-o baiul sau graba?
Pana te mariti si ajungi sa alaptezi copilasul, iti vor creste si sanii!
Pune mana si mananca mai bine ca sa te dezvolti si nu uita: multe fructe si legume, ca sa asimilezi vitamine si minerale, care iti influenetaza si stimuleaza hormonii!

3 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Cred că ar trebui să fii consultată de către un endocrinolog.

| dullcat a răspuns:

Buna.Trebuie sa mergi la medic.Nu e chiar grav daca menstruatia iti sare o luna sau doua, insa de la trei poate deveni problematic si trebuie sa afli cauza. Marimea sanilor nu e relevanta, sunt fete/femei care au sanii foarte mici si asta nu le reduce din feminitate, chiar daca media, filmele, tv-ul si preconceptiile care circula prin jur de zeci de ani, ne zic opusul.

| Deianeira7 a răspuns:

Vorbește cu un medic, el va ști cel mai bine care ar putea fi problema. Așa, aici, poți primi doar niște presupuneri, nimic concret și nicio soluție. Poate nu e nimic grav, dar e mai bine să primești o confirmare din partea cuiva specializat, decât să stai cu frică.