| Andreeaioan115 a întrebat:

Buna,fac sport de 2 luni și mănânc de 3-4 ori nu țin dietă și iarăși același probleme cu slăbitul in special in zona coapselor, ce sa fac? Dau funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Încearcă să îți creezi un deficit caloric de 300 kcal, e importanta și alimentația. Pentru asta poți folosi aplicația myfitness pal. Poți face cardio liss sau hiit, ce preferi și e mai ok pentru tine. Ideea e că nu poți slăbi doar o porțiune a corpului, de asta ai nevoie de deficit caloric iar exercițiile te vor ajuta să tonifiezi si să arzi alte calorii.
P. S. Să știi că la 'dieta' poate intra orice îți dorești, contează caloriile.
De asemenea, și macronutrientii sunt importanti. Încearcă să mănânci si proteine de origine animala și vegetala. Au un rol structural și funcțional iar aportul adecvat de proteine asigura atât protecția fibrelor musculare cât și refacerea lor în urma proceselor distructive. Să ai în vedere faptul că în procesul de slăbire tu vei pierde și o parte din masa musculara pe lângă grăsime.
Gata, am lungit povestioara destul de mult.
Consecventa și răbdare, sunt sigura ca o sa ajungi la performantele dorite!

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Este evident ca nu faci suficient sport pentru picioare si coapse. oricum 2 luni nu sunt suficiente sa se vada ceva.
Mai vorbim peste 12 luni, dar va trebuii sa te apuci serios de sport, fiindca ce faci acum, este insuficient.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nimic. Acolo în zona coapselor este zona în care ești femeie, de aceea acea zonă nu va slăbi, mai ales dacă așa cum spui, mănânci de 3-4 ori. Iar sport de 2 luni e prea puțin.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu mananci cum trebuie, mananca ou, peste mai putine grasimi, fara paine, putini carbohidtrati

| NeverGonnaLetYouDown a răspuns:

Conteaza... ce inaltime si greutate ai? fara detaliile astea ne putem da doar cu presupusul, nimic concret.

| CassiusAlexander a răspuns:

Ți-ai răspuns singură. "Nu țin dietă". În plus, ai impresia că 2 luni e cine știe ce? Și nu există "in special in zona coapselor".