| Lilisandare123 a întrebat:

Bună fetelor, am si eu o problemă, acum câteva săptămâni am avut niste pete maronii, au durat cam 3 zile si pe 28 trebuia sa-mi vină ciclul si nu a venit. Menționez am 16 ani, nu am avut niciodată contact sexual, o fi de la petele acelea întârzierea?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Denisa0954 a răspuns:

Nu ti a mai întârziat niciodată până acum? Acele pete pot fi "un rest" de la ciclul anterior, care nu a curs atunci când trebuia. De aceea este si maro, fiind sânge vechi. Importanta e si perioada in care ai observat acele pete. Oricum, nu te speria, multe fete au problema asta, mai ales daca nu ai avut contact sexual nu trebuie sa te sperii. Deși, daca ciclul continua sa întârzie nu ar fi rau sa vorbesti cu mama ta sa mergeti la un ginecolog, pentru ca pot aparea probleme mai naspa mai târziu (iti zic din experiența)

| Speranta12 a răspuns (pentru Denisa0954):

Imi poti spune si mie aici sau in prvat, te rog, care sunt problemele mai naspa care pot sa apara? Fiindca si eu am patit acelasi lucru.

| Denisa0954 a răspuns (pentru Speranta12):

Sindromul ovarelor polichistice, care dacă sunt netratate duc la infertilitate (asta fiind cea mai gravă consecință).

| gabrielaaaaa00 a răspuns:

E posibil să fie o simplă dereglare menstruală datorită climei, alimentației. Așteaptă câteva zile și vezi dacă îți vine.