| ElenaAndreea12345 a întrebat:

In luna iulie sora mea a fost operata de cancer de colon cu metastaze la ficat. In august a inceput sa faca chimioterapie. Prin luna noiembrie a facut analize. CEA-ul a scazut, ajungand la 19. Acum a facut iar analize si a iesit 36. Ce este de fact? Inseamna ca nu functioneaza tratamentul?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Pentru un cancer cu metastaze, tratamentul incearca doar sa tina tumora in frau cat mai multa vreme si sa castige timp pacientului. Nu putem, in acest moment, sa vindecam aceasta boala intr-un stadiu atat de avansat. Cresterea CEA ridica suspiciunea unei noi recidive tumorale, lucru asteptat si care s-ar fi intamplat imediat daca nu facea tratament. Acum trebuie vazuta din nou de oncolog, va trebui sa faca investigatii imagistice si sa caute locul unde exista recidiva, iar daca este posibil si starea ei o permite sa treaca printr-o operatie care sa scoata noua tumora. O perioada de atatea luni in care sa nu fi avut recidive arata ca tratamentul a functionat foarte bine, doar ca el nu face decat sa incetineasca evolutia bolii. Este posibil sa aiba nevoie si de o schimbare a tratamentului (exista mai multe linii de tratament care se folosesc succesiv).

| ElenaAndreea12345 explică (pentru Brigaela):

Noi speram sa se facă bine. Are doar 23 de ani. Nu prezintă niciun simptom. Mănâncă orice, nu ii este rău. Am vrea sa ii facem chemoembolizare, dar cu doctorul nu prea avem ce sa vorbim.

| Brigaela a răspuns (pentru ElenaAndreea12345):

Trebuie sa sperati ca se va face bine, dar trebuie sa fiti si foarte realisti. Boala ei este foarte avansata si foarte grava, are nevoie de o adevarata minune. Nu cred ca o chemoembolizare este o optiune in situatia ei, doar daca noua tumora este suficient de mare, dar nu prea mare si situata la distanta de locul operatiei. Nu stiu cine v-a recomandat chemoembolizarea, dar trebuie sa va asigurati ca chiar se preteaza la asa ceva, din ceea ce ai scris aici, e foarte putin probabil sa fie o pacienta careia sa i se potriveasca aceasta manevra.
faptul ca are 23 de ani e de rau augur, evolutia este mai putin buna la pacientii tineri. faptul ca nu se simte rau este de asteptat deocamdata, asta o va ajuta sa reziste bine in continuare, dar nu va arata daca are sau nu o recidiva.
daca sunteti nemultumiti de medic (dar cu argumente, nu fiindca nu va face o chemoembolizare care nu ar ajuta cu nimic), atunci il puteti schimba. increderea in medic este esentiala in aceasta boala. Ce pot eu sa va spun este ca o supravietuire libera de boala atat de buna (din iulie pana in ianuarie) la o pacienta in stadiul IV de cancer colonic este o minune prin ea insasi (media pana la prima recidiva este de cam 3 luni) si, cu siguranta, oncologul este principalul responsabil ed aceasta minune.

| Porcusorul a răspuns:

Valoarea CEA este neimportanta in acest caz. Cu metastaze hepatice, este clar ca exista (micro)tumori reziduale in urma operatiei. Urmeaza un nou set de analize imagistice si, probabil, schimbarea tratamentului. Poate urmeaza 5-Fu/Xeloda+Avastin sau alt protocol in functie de evolutia bolii.