| kopotoru a întrebat:

am o persoana apropiata care are cancer in faza terminala (cancer de colon cu metastaze la ficat) a fost trimis acasa de mai bine de o luna dupa o perioada de peste 1 an de tratament cu chimioterapie insa recuperarea a fost imposibila asa ca a fost trimis acasa in asteptarea decesului, pe parcus a facut si metastaze osoase iar picioare sunt imobilizate deci este la pat, o alta problema grava a aparut ieri cand a inceput sa vomite culoare neagra ca zault de cafea sau ca pacura! Pe cine am mai intrebat si eu au spus ca este ficatul si cand i-l termina de eliminat o sa moara (cateva zile mai dureaza) este adevarat? ati cunoscut ceva cazuri de genul?! P.s: Nici nu mai mananca nimic de cand au inceput greturile!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
14 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

Chemati un preot sa il spovediti si impartasiti

| kopotoru explică (pentru AdelinaC):

A fost deja in dimineata aceasta!

| minrest a răspuns:

Cum sa fie ficatul? Ce sa caute ficatul in stomac? Este sange. Stii, probabil, ca moartea in astfel de cazuri provine prin spargerea unor vase in esofag. Din pacate. Putere va urez, iar bolnavului pace sufleteasca si sa nu sufere.

| ALGator a răspuns (pentru minrest):

Poate ar fi fost nevoie de perfuzii si morfina ca paleativ?

| minrest a răspuns (pentru ALGator):

Pai normal. Astea le prescrie medicul. Nu prea cred ca nu i s-a dat un analgezic puternic.

| ALGator a răspuns (pentru minrest):

Nu stiu cit de normal. Am avut un caz in familie care s-a stins prin infometare si deshidratare. Dupa morfina am alergat eu ca sa fac rost in doua ore, altfel dura zile intregi.

| kopotoru explică (pentru ALGator):

A refuzat morfina si noi am fost de acord cu asta a spus ca poate indura durerea, in schimb a primit ceva medicamente prescrise de medic!

| ALGator a răspuns (pentru kopotoru):

Sigur, vointa celui bolnav primeaza. E frumos din partea voastra ca ati respectat asta.

Imi pare tare rau.

| ziftode a răspuns:

Vomiti continuu din cauza bilei/fierea nu a ficatului
sau
are o tumoare la creierul mic

chestiile de culoare neagra pe care le vomita e sange semidigerat

maica-mea a murit asa, m-as bucura SERIOS daca ii faci ecografie la ficat/bila (bila e practic inconjurata aproape din toate directiile de ficat), nu gasesti nimic si te duci (pentru ca ti-am spus eu) si faci un RMN la creier, si deci, ajut pe cineva cu informatia asta, chiar mi-ar pare bine pentru ca maica-mea a murit pentru ca toNti au facut numai ecografie la ficat si abia dupa 3 luni cineva a catadixit sa se gandeasca, poate ar fi totusi de la creier

| kopotoru explică (pentru ziftode):

Nu prea mai are rost sa facem nimic decat sa asteptam, persoana respectiva este imobilizata la pat, nu comunica cu nimeni mai tot timpul doarme si oricum tratamentul a fost abandonat in urma cu 1 luna si ceva in urma iar la cateva zile dupa ce a venit acasa din spital (statea in spital cateva zile internet pentru citostatice) iar dupa ce a venit acasa a ajuns la pat si asa a ramas de atunci, medici au spus ca degeaba mai continua cu tratamentul ca doar slabeste mai mult, de la 72 kg in urma u un an a ajuns la maxim 35 km in momentul de fata!

| Adrian_Mares_1972 a răspuns (pentru kopotoru):

Cancerul este o problema mare nu numai la noi in tara.Studi se mai fac inca si la ora actuala, sunt multe curente si solutii, unele mai bune altele ineficiente.Au fost si cazuri deoameni foarte potenti financiar care nu au depasit problema.au fost si cazuri de "minuni".Per general vorbind, la noi in tara slabe sanse sa gasesti o rezolvare, chiar si cand dispui de multi bani sau cunostinte generale despre acest subiect.Din nefericire, mi-am pierdut si eu tatal acum acum ceva timp din cauza cancerului.In faza terminala chiar cred ca nu se mai poate face nimic, decat alinarea unor suferinte care de multe ori sunt imense, vorbind aici despre cele fizice si psihice.Incercati sa va luati rams bun in modul pe care cel care urmeaza sa plece intr-un alt loc, mai bun sau doar teoretic il poate intelege si accepta.Indiferent ce exista dupa moarte, exista acele momente inainte de moarte.Ele nu pot fi combatute, pot fi doar exploatate in folosul unei acceptari a unei stari de fapt.Multa intelepciune va doresc in adresarea unor cuvinte care sa usureze drumul celui suferind.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca nu mananca, clar o sa se stinga...
Imi pare rau.

| kopotoru explică:

Din pacate persoana respectiva a decedat in aceasta dimineata la ora 04:57 bunicul meu la varsta de 73 de ani. Odihneste-te in pace sad

| kopotoru explică:

Macar am fost langa el in momentul decesului, a avut o moarte linistita si cu o lumanare aprinsa la capataiul lui cand a decedat, cred ca venirea preotului dimineata trecuta la ajutat foarte mult