| ImiPlacFluturii a întrebat:

In toamna o sa ma apuc de cursuri de balet. E cam tarziu, am 16 ani.Nu stiu ce sa fac sa am mai multa flexibilitate. O sa incep sa alerg cate 2-4 km pe zile. Ce exercitii sa fac ca sa-mi maresc flexibilitatea? Dau fundita! Va rog ajutati-ma!crying

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Cine te primeste la balet la 16 ani? Varsta maxima admisa la balet este de 10 ani.

Abh
| Abh a răspuns:

Draga mea, instructorii ar face orice pentru bani!

| IustinaSiAtat a răspuns:

Si eu am vrut sa ma duc la balet si am tot 16 ani.si nu mau primit au spus ca trebuia sa ma duc de la o varsta mult mai frageda :4-5 ani.Imi pare rau sa iti spun ca oricat de flexibila ai fi tot nu o sa te primeasca

| MadRaven a răspuns:

Ww.eva.ro si www.kudika.ro si intra la fitness alea or sa te ajute

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună, baletul se incepe de cand esti mic pentru ca atunci esti mai flexibil, acum la 16 ani e cam tarziu, dar daca tot vrei sa faci balet, trebuie sa te incalzesti foarte bine sa nu patesti ceva la tendoane, muschi etc. Trebuie sa iti tragi de picioare, sa faci sfoata, spagatul pana iti dau lacrimile de durere. Poti cauta pe youtube tot felul de exercitii pentru a fi mai flexibila happy

| ignore a răspuns:

Fa tuh exerciti de sport incalzire alergare incearca sa te misti ca l balet

| dyya07dyya a răspuns:

Poti face balet... Dar nu cred ca vei ajunge prea buna fiindca nu este aceiasi ca cand te dai de la 4-5 ani!
Stiu pentru ca fac balet de la 3 ani si au mai venit fete si la 12 ani si tot nu l-ea primit!

| VSena a răspuns:

Pentru marirea flexibilitatii, iti recomand sa faci usor balansari,fandari, extensii. Urmand un curs de balet iti vei dezvolta automat, coordonarea, elasticitatea, forta musculara si tinuta corecta a corpului! Cat despre varsta ta..nu e niciodata tarziu daca te apuci de un curs de balet!

| Kiraalice a răspuns:

Draga ImiPlacFluturii, mai intai daca vrei sa incepi baletul trebuie sa fii foarte elastica. Tias sugera sa incepi sa exersezi sfoara si spagatul. Apropo unde te vei duce?

| ImiPlacFluturii explică:

Am vorbit deja cu doamna care preda cursurile si incep de la toamna!