| anonim_4396 a întrebat:

Bună, luna trecuta am avut ceva pulsatie după cap, ca și o mica durere dar pulsativă.
Acum doua ore m-a luat cu acea pulsatie după cap.
Poate sa fie migrena sau oboseală?
Tare obosita am fost săptămâna trecută, toata săptămâna.
Ms

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
25 răspunsuri:
| romeo78 a răspuns:

Mergeți la medicul de familie și cereți trimitere pentru neurologie.
Trebuie să faceți un RMN.

| Lorena6879 a răspuns (pentru romeo78):

Am făcut CT și e totul bine

| romeo78 a răspuns (pentru Lorena6879):

Nu este bine. Eu am scris RMN. Dumneavoastră ați făcut doar un CT, care nu arată sursa durerii.
Plus că nu știu dacă vi s-a recomandat o analiză corectă. Care era: CT cervico-cranial.
Să observe dacă există și modificări la vertebrele cervicale.
Acea boală se cheamă: spondiloză cervicală.

| Lorena6879 a răspuns (pentru romeo78):

Când am făcut CT mia făcut și la spate și la torace inclusiv la gât.
Nu evidențiază probleme.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bună! Acea pulsatie cum spui tu este din cauza tensiunii, ia niste cuisoaree mirodenii sau scortisoara si mesteca, alea reduc tensiunea arterială, ce varsta ai.

| Lorena6879 a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

17 ani

| anonim_4396 explică (pentru Lorena6879):

Hop ai mai îmbătrânit 1 an. Cum te înțelegi cu iubitul?

| Lorena6879 a răspuns (pentru anonim_4396):

Foarte bine

| Lorena6879 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ma simt epuizata. Am avut mult de lucru cu școala

| anonim_4396 explică (pentru Lorena6879):

Dacă Făceai armata ce făceai? Nu rezistai nici o ora acolo, prea din orice ne am învățat sa ne plângem. Iti dai seama ca anxietatea generalizata cauzează multe multe probleme, ma și mir cum te poți duce la școală. Sunt multe cauze nu putem ști exact de la ce ai acele pulsații, poate fi de la tensiune și stres, cand ai o anxietate mai serioasa atunci ai probleme și cu tensiunea, de regula aceste tipuri de anxietate cauzează și tinitus pulsatil.

| Lorena6879 a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu am anxietate generalizata.
Poate fii și de la aia.

| anonim_4396 explică (pentru Lorena6879):

Poate fi da, ca de la acele frici, adrenalina creste tensiunea ducând la probleme de vedere, pulsații sau chiar tinitus.

| Lorena6879 a răspuns (pentru anonim_4396):

Exact. Eu nu sunt speriată deloc.
Doar ma simt epuizată deparca am săpat 10 hectatii de pământ de la bunicu de la țară

| anonim_4396 explică (pentru Lorena6879):

Atunci 100% e de la oboseala.

| Lorena6879 a răspuns (pentru anonim_4396):

Poate am tensiune, habar nu am. Acum ca corpul meu sa maturizat, poate a-mi create tensiunea. Ceea ce nu prea cred pentru ca sunt tânără, am doar 17 ani

| Lorena6879 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cine știe, tensiune am oare?

| anonim_4396 explică (pentru Lorena6879):

Dacă nu ai atacuri de panica sau frici nejustificate nu prea are cum sa fie de la tensiune ci de la stres și oboseala.

| Lorena6879 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu am atacuri de panica, nici frici nejustificate

| anonim_4396 explică (pentru Lorena6879):

Dupa cum am spus și repet de 10 ori e de la oboseala stres acumulat.

| Lorena6879 a răspuns (pentru anonim_4396):

Am înțeles asta.
Ms mult de raspunsuri
Noapte bună

| Lorena6879 a răspuns (pentru anonim_4396):

:* sa știi ca ma înțeleg foarte bine cu iubitul meu, doar ca :* din respecthappy

| anonim_4396 explică (pentru Lorena6879):

Mersi de apreciere :*

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Stres, oboseala => cefalee.
Ia un nurofen si baga-te in pat si vezi cum te simti mai tarziu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

E de la stres, oboseala. trebuie sa îți schimbi stilul de viata da faci mai multa mișcare.

| Alyutu a răspuns:

S-ar putea sa fie Covid. Eu zic sa-ti faci un test rapid si sa stai in izolare