| Andruta99 a întrebat:

Buna! Ma confrunt cu hemoroizii externi, dupa 12 h de stat pe scaun la birou, anusul a capatat o culoare rosie, am o durere si intepaturi groaznice care se intind spre spate si fac temperatura, nu stiu daca asociez sau nu cu hemoroizii. Ce pot face? Am alifii dar nu cedeaza la nimic, nu se retrag. Imi vine sa mor de durere!
Nu mai pot.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Consuma doar lapte cu ovăz, fructe, legume, castraveți murați si revino peste 7 zile la consult, ceai verde, mergi pe jos 30 de minute in pas rapid

| Violleta2022 a răspuns:

Urgent la medic!

Iar pe viitor schimba dieta de hrana, ca ce mananci acum nu este sanatos.

| Endy22 a răspuns (pentru Violleta2022):

Ti-as recomanda sa ti post negru, dar cu mare grija. Sa ai o viata echilibrata: odihna, hrana, etc. Sa nu mai consumi bauturi carbogazoase.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Endy22):

Baiete, vezi ca ai recomandat cui nu trebuie!
ia casca ochii unde bagi degetul si cui raspunzi, ca nu eu am pus intrebarea asta! happy

| Endy22 a răspuns (pentru Violleta2022):

Da imi cer scuze! Nu asta a fost intentia. Totusi ti-as recomanda si tie o cura ceva pentru minte ca tot esti bagata peste tot pe aici. Asa ca ia-o ca atare!

| Violleta2022 a răspuns (pentru Endy22):

Pastreaza pentru tine recomandarile astea, ca nu ti-am cerut nici un sfat.
Sunt adult in toata firea, nu copilas!

| Endy22 a răspuns (pentru Violleta2022):

Si adultii plang cateodata. Asta nu inseamna ca sunt copilasi. Doar au si ei nevoile lor!

| Violleta2022 a răspuns:

Nu-i nici o chestie mostenita, este o problema metabolica care duce la iritarea intestinului gros, inflamarea si chiar sangerarea.
Cu dieta sanataosa hemorizii se retrag si nu mai apar niciodata.

| relian a răspuns:

Ce poti sa faci? Hemoroizii nu se trateaza cu nimic,decat cu biosturiu sau alte metode carei elimina.
In rest poti sa dai si cu tamie si cu aghiazma,no sa treaca,pentru ca nu au cum.
Hemoroizii is niste vene ce sau inflamat de pe instestitnul gros,deci alea odata ce sau largit,cruce,asa raman sau se maresc si mai mult.

Deci fara interventie chiorurgicala,la aia externi nici sa nu te gindesti.
Dar este o opreatie banala, asa ca cel mai indicat este sa mergi sa rezolvi.
Referitor la chestia de unde anume vin astia, ce zic uni oameni cai de la stat pe scaun, de la ce povesti mai zic si alti, alea is basme.
Poti sa stai pe scaun tot timpul si sa nu ai absolut nimic.
Deci majoritatea celor care au hemoroizi is chestii transmise genetic.
Cauta si intreaba la aprintii tai, la bunici care au avut asa ceva.Nu exista sa faci hemoroizi de la stat pe scaun.
Unia fac si nu stau absolut deloc jos,aia d e la ce fac?

Asta e cineva din fam ta a avut aceste vene slabite,alea se transmit si apar cand organismul slabeste,ori depinde de piese respectiva cit de slaba este.
Observa la parintii tai chestii slabe,cei doare,de ce se pling si o sa observi mai devreme sau mai tirziu ca si o sa ai chestii ca ei.

Violeta bate cimpii cu mincarea,nu are absolut nici o legatura scula cu prefectura laughing,ea vorbeste ca e ca femeile alea btrine pe marginea santului.
Deci nu-i de la mincare,nu-i de la stat pe scaun,nu-i de la nimic,este chestie mostenita, ai mostenit venelea alea slabe, aia e tot.

Daca repara ceva alifiile sau ceiurile mai vedeai oameni sa se plinga?
Nu mai asculta la babe laughing bine sa mergi la doctor este un sfat f bun, dar restul mincare, stat pe scaune, alea is babisme.

| militaru_5971 a răspuns:

Medicul chirurg, îți va spune daca este nevoie de operatie sau nu. același dureri c
, care mi-au trecut cu medicamente după câteva zile. acum la cel mai mic deranj folosesc unguent sa nu se mai ajungă că înainte. alea cu ovăz și alte prostii băbești nu funcționează daca este grav, alea sunt bune la usturimi ușoare de la conspirației