| RalucaAnastasia a întrebat:

Ma confrunt cu un fel de descurajare din care nu pot sa ies! Încă de mică îmi plăcea sa cant enorm, cele mai frumoase clipe din școala erau acelea in care mergeam la cor! La admiterea in liceu am avut proba la muzica iar domnii profesori m-au laudat și mi-au zis ca o sa ajung departe dacă continui cu muzica! Prin clasa a 10 a trebuit sa ma operez sa imi sa îmi scoată amigdalele iar apoi eu am auzit ca îți afectează vocea dacă le scoți, gen ca nu mai poți cânta la fel ca înainte, deși mi se pare o prostie! Dar am rămas setată psihic și mi-am pierdut încrederea in mine total, sunt timorata când când și nu mai pot pur și simplu sa când ca înainte din cauza psihicului meu! Plus ca și o prietena mi-a zis ca am voce dar nu e wow și ca sa nu ma supăra ca nu oi fi cine știe ce artista! Ideea e in felul următor cum sa depășesc psihic aceasta chestie și sa pit avea din nou încredere in mine pentru a face ceva cu pasiunea mea! Am fost la mai mulți profesori de canto/ de muzica și toți m-au laudat dar eu nu pot trece psihic! Și încă ceva, afectează scoaterea amigdalelor vocea?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Jonas94 a răspuns:

Bună,
Nu afectează cum ți-au spus și colegii mai sus. Singura chestie care poate distruge vocea sunt țigările, atâta tot.
Îți spun sincer că nu poți numi prietenă pe cineva care nu te încurajează.
Dacă oameni avizați (profesori de canto) ți-au spus că ai o voce frumoasă, cântă.
Și încă ceva, cântă pentru tine, dacă ție o să-ți placă ce auzi (asta e cea mai mare calitate la un om cu ureche muzicală) o să poți depăși frica asta.
Nu ți-ar strica niște conversații sincere cu un psiholog.
Cântă!

2 răspunsuri:
| DumitruS a răspuns:

Mergi la un psiholog. Ar trebui sa continui cu ceea ce faci daca asta iti place sa faci.

Parerea prietenilor este irelevanta pentru ca ei nu sunt specializati pe muzica si nu cred ca sunt in stare sa aprecieze o voce buna.

| Anonim20143 a răspuns:

Bună. În primul rând nu trebuie să te lași descurajată de persoanele din jurul tău pentru că îți creezi mai mult rău dacă pui la suflet tot ce îți zice lumea. Ideea e să faci tot ce îți place mai ales acum cât ești tânără pentru că ăștia sunt cei mai frumoși ani și nu trebuie să te împotmolești datorita unor persoane neavizate în domeniu.

Cât despre scoaterea amigdalelor (aka amigdalectomie) din experiența mea pot spune că există o ușoară modificare a timbrului vocii dar nu ar trebui să te ingrijoreze prea tare asta. Pentru mai multe detalii referitoare la scoaterea amigdalelor te sfatuiesc să consulți medicul ORL.

Btw Succes in tot ceea ce ți-ai propus sa faci! Sunt convins că vei ajunge unde ți-ai propus