| eliza1571 a întrebat:

Hey.
Sunt nouă pe aici așa că o să trec direct la subiect.
Peste o luna fac 18 ani..am o perioadă destul de grea. Părinții mei vor divorța iar asta mă afectează dar încerc să ascund asta, încă nu sunt sigura dacă l-am uitat de tot pe fostul, probleme cu prietenii, rareori când mă înțeleg bine cu fratele meu iar ce mă apasă cel mai tare e că..sunt la o profesională mai exact pe Electromecanică.
S-a întâmplat ca să ma transfer aici de la un liceu unde se făcea discriminare și mai multe lucruri plus că este mai aproape de casă, prin clasa a 9 mi-a plăcut super mult materia și aveam doar note de 10 dar acum in clasa a 11 parca nu sunt sigura că vreau să merg mai departe pe acest profil.
Iar problema este ca nu stiu ce să fac mai departe și după ce am terminat clasa a 8 și trebuia să maă înscriu la un liceu eu nu am știut cu adevărat ce îmi place să fac in acesta viață, pana acum as putea să spun.
De mică mi-a plăcut să cânt și ii spuneam mamei ca vreau să fac canto dar ea nu mă lua în seamă (nu stiu exact de ce ori ca nu credea ca am voce ori situația financiară care pe atunci nu era una bună).
Acum de ceva timp i-am spus după mult mult timp ca vreau sa fac ore de canto și prima data a ras iar pana la urma a acceptat, dar după ce iau permisul.
Ador să cant și chiar simt că am voce, câteva prietene mă încurajează mult mai ales ca le bat capul cu vocea mea, dar problema e că nu stiu exact ce să fac.Să iau ore de canto și sa merg pe muzica (deși nu stiu exact încă cum se procedează) sau să merg pe acest profil deși nu îmi place și sa fac clasa a 11 din nou și a 12 și după sa dau bacul și posibli o facultate sau să plec la mama care e la lucru in Germania de aproximativ 3 ani?
PLS dau fundă

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ciudată? Nu, nicidecum. Și eu am câteva chestii preferate ca tine(câteva din ele diferă un pic de ale tale și sunt mult mai în vârstă ca tine). Am descoperit că nu îmi asigură un job, rămân hobby-uri.Doar părinții cu bani, cunoștințele cu bani sau talentul nativ te-ar salva pe ce dorești. Eu încă îmi caut și acum o direcție clară în carieră, fără cunoștințe, saci cu bani sau talent nativ. Pregătește-te de multe multe eșecuri!

12 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Nu te lasa de electromecanica, o sa castigi peste 1000€ in Romania cu experienta, dupa ai timp cu cantatul cand ai banii tai sa deschizi orizontul dorit sa mergi mai departe sau nu.

| eliza1571 explică (pentru mgtow):

Va mulțumesc tuturor că mi-ați radpuns la întrebare
Cântatul chiar îmi place dar bine înțeles nici eu nu văd neaparat o mererie de viitor din asta
Doar că eu la profesionala la care sunt acum se fac doar 11 clase iar după pot să merg la un liceu care e la zi
O să vreau să îmi continui studiile dar nu pe acest profil aș putea să merg pe alt profil de exemplu bucătar-ospătar sau arte
Orice altceva nu neaparat să fie muzică..cum ați spus și voi o să practic muzica ca hobby
Pe ce profil aș putea să merg mai departe după ce termin cls 11 sau cum ar trebui să procedez ca să am o meserie cât de cât bună
Doar ca idee pentru a vă putea ajuta și mai mult in a îmi da un sfat bun, îmi place să gătesc, fotografia, puțin și matematica și să scriu diferite citate sau chiar povestilaughing)
Sper că nu par vreo ciudată
M-aș bucura enorm de mult dacă o să mă ajutați

| eliza1571 explică (pentru anonim_4396):

O să mă pregătesc fiindcă este exact ca la tine fără cunoștințe, talent nativ sau bani
Doar că nu stiu dacă se poate să merg pe alt profil după ce termin pe elcectrocrying

| anonim_4396 a răspuns (pentru eliza1571):

Aici mă depășește sfatul și nu vreau sa te îndrum greșit.

| anonim_4396 a răspuns (pentru eliza1571):

Ciudată? Nu, nicidecum. Și eu am câteva chestii preferate ca tine(câteva din ele diferă un pic de ale tale și sunt mult mai în vârstă ca tine). Am descoperit că nu îmi asigură un job, rămân hobby-uri.Doar părinții cu bani, cunoștințele cu bani sau talentul nativ te-ar salva pe ce dorești. Eu încă îmi caut și acum o direcție clară în carieră, fără cunoștințe, saci cu bani sau talent nativ. Pregătește-te de multe multe eșecuri!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Să termini liceul căci acesta este ceva sigur. Orele de canto și pasiunea pentru muzică le poți cultiva ca hobby în timpul liber.

| Andreeush a răspuns:

De ce nu te înscrii la un liceu de artă?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Andreeush):

La Conservator, nu la arta sa picteze.

| eliza1571 explică (pentru anonim_4396):

După ce o să termin lecțiile de canto aș putea să mă înscriu la Conservator?
Deși eu inițial sunt la o profesională pe Electromecanică.

| Andreeush a răspuns (pentru anonim_4396):

Muzica e o artă, nu doar pictura.
Un liceu de artă are mai multe specializări, cum ar fi muzica https://colegiuldeartasv.ro/category/specializari/
Ea trebuie să termine liceul, în loc să facă lecții de canto iar dacă se duce la un liceu de artă poate să aleagă muzica.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Andreeush):

A,da? Ok. Înseamnă că ce am spus eu cu Conservatorul e mai mult decât liceu, e un fel de facultate pe arte.Nu?

| Andreeush a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu nu am zis nimic de Conservator.
Am vrut să zic că un liceu de artă nu presupune doar pictura.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Andreeush):

Ok