Întrebare recomandată | anonima1799 a întrebat:

Ma inteapa inima cand respir adanc. Mi se intampla asta odata la cateva saptamani. Oare de ce? Am doar 14 ani.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
gyzzard
| gyzzard a răspuns:

E vorba de o durere musculara, cauzata de o descarcare ciudata a nervilor dar care nu ridica nici o alta problema in afara de disconfortul acestei intepaturi.
Ca sa desfintez si niste raspunsuri aberante de pe aici:
1) astm: in primul rand te-ai fi plans de dificultate in respiratie sau tuse.
2) cheaguri de sange in vene: Asta e o problema foarte grava, cu simptome foarte grave: piele vanata, rece si transpirata, respiratie dificila, dureri la nivelul tuturor organelor.
3)endocardita reumatismala ("cardita rematismala" cum e numita): asta e iar o boala grava, si simptomatologia ar fi total diferita (senzatie de sufocare, durere puternica in piept, incapabilitate de a face eforturi minime).
4) Nevralgia: inseamna inflamatia nervului, ceea ce ar da niste dureri continue (zile) si nu doar o intepatura razleata.

| Mimw_Uzu_1996 a răspuns (pentru gyzzard):

Am avut intr-o seara toate aceste simptome in afara de piele vânat, încă mai am intepatura la suflul adânc...

9 răspunsuri:
| Niiiicu a răspuns:

Am impresia ca e astm, dar mai sigur e la medic pentru ca mai bine previi decat sa trateziwinking

| Hevnoraak a răspuns:

Și eu pățesc des asta e ca o înțepătură în dreptul inimi, mă lasă fără respirație, trece după câteva secunde.
Eu cred că e aritmie.

| asasunteucesafaci a răspuns:

Ar fi bine sa mergi la medicul tau de familie!

| IAndra a răspuns:

Si mie mi se intampla si am doar 10-11 ani nici eu nu stiu dar stai linistita

| agoodfriend a răspuns:

Poate fi sistemul nervos. Iti recomand o electrocardiograma(EKG).

| teodora200004 a răspuns:

Si mie mi se intampla. Nu cred ca e inima. Cred ca sunt plamaniiwinking De obicei inima nu doare si nu inteapa, iar bolile de inima nu prea apar la copii, ci la batrani happy O boala care apare la copii este cardita rematismala, dar o faci doar daca ai reumatism sad Si eu am 13 ani, am fost la spital pentru analize, mi-au facut EKG si au zis ca stau bine cu inima. Poate e un muschi ceva, si eu patesc asta si nu ma ingrijorez, nu mai baga in seama! Te pup! happy

| Baciu_Serban_1995 a răspuns:

Fii fara de griji... si eu patesc la fel...e vina unor mici cheaguri de sange care se formeaza in vene. nu e o problema grava.

| nuname a răspuns:

Probabil e o nevralgie, din cauza schimbarilor de vreme, sau poate fi astenia de primavara!