| Florina_Catalina_1997 a întrebat:

Buna, ma numesc Catalina, Am 11ani si as vrea sa stiu ce pot sa fac sa creasca sanii si sa am ciclu, o colega de a mea are 10 anisi are sanii mari si are si ciclu, va rog sa ma ajutati si nu cu raspunsuri de genul "asteapta, sa treaca timpul "etc. Va rog sa ma ajutati

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Apreciat de Editori
| MihaelaDart a răspuns:

Astfel de momente ale vietii, transformari de a deveni femeie nu poti sa tii le provoci de una singura, totul la timpul lor. Menstruatia poate aparea intre varsta 9-17 ani. Te vei dezvolta si tu, asa ca vorba pe care o auzi mereu "asteapta, sa treaca timpul" are un adevar. Daca intrebi fiecare fata de pe TPU la ce varsta le-a venit menstruatia, te vei lamuri un pic, caci nu este stas ca varsta de 10 ani sa inceapa transformarile in corp.

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ai impresia ca e un concurs? castiga cine are sanii mai mari si cui ii vine menstruatia mai repede?

Numai voi fetitele de 10 ani stiti de ce va doriti sa incepeti chinul cu menstruatia cat mai devreme posibil.

| Anonymus12321321 a răspuns:

Ea se dezvolta mai repede de aia ia are sanii si i-a venit ciclu mai repede ca tine.