| anonim_4396 a întrebat:

Bună, mă poate ajuta cineva cu o informație?
Oare cat costă o ședință la un psiholog? As avea nevoie pentru a depăși o situație mai delicată. Cu aproximație, știu ca diferă de la o zona la alta, și dacă a fost cineva și a fost de folos.
Mulțumesc anticipat

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| eckblume a răspuns:

Buna! Aplicatia aceasta te va ajuta: https://im-fine.app/ro
In general costa 100 de lei sedinta, dar pretul poate varia in functie de experienta, formare, competente, cursuri.
Daca esti adolescent/a poti suna la deprehub. Uita-te la una din intrebarile mele. Am postat acolo mai multe detalii.
Psihologii incepatori se afla in pozitia de practicant in supervizare. Ei au de multe ori preturile mai mici. Desigur, sunt mai multe trepte. Cei cu experienta mai multa sunt specialisti si pot avea preturi mai ridicate.
Psihoterapeutii spre deosebire de psihologi fac o formare profesionala care dureaza doi ani. De asemenea, psihologii pot opta si ei pentru astfel de formari. Spre exemplu, terapia focalizata pe emotii valoreaza si 4000 de euro. La astfel de formari nu stai degeaba sau citesti niste carti.
Nu stiu ce problema ai, dar cand iti alegi psihologul/psihoterapeutul sa te uiti ce studii are. Daca vrei sa te asiguri ca este psiholog cu drept de libera practica te poti uita in registrul psihologilor afisat pe site-ul Colegiul Psihologilor din Romania. Unul cu master in psihologia cuplului si a familiei poate aborda altfel situatia ta fata de altul care a terminat psihologia educationala/ judiciara. La fel si cu formarile profesionale... Terapia cognitiv-comportamentala este diferita de terapia centrata pe client, experentiala sau fata de cea psihanalitica.
Psihologul nu-ti rezolva problemele, ci te indruma sa ti le rezolvi singura prin tehnicile si metodele sale. Nu iti ofera diagnostic (doar psihiatrul poate). Pentru cei care au fost si nu sunt multumiti: in procesul terapeutic intervin factori externi. De exemplu, degeaba vii la psiholog daca tu nu iti doresti schimbare si vrei sa dovedesti ca nu te ajuta nicio metoda psihologica. Alt factor care impiedica o buna relationare este chiar personalitatea psihologului. Am cunoscut si eu la randul meu psihologi pe care ii consideram antipatici. Asta nu inseamna ca ar fi nepregatiti. Nu rezonam cu ideile, abordarile lor.
In cabinetul psihologului nu stai doar de vorba. Acesta detine teste psihologice cu licenta (valide) sau gratuite (scale, chestionare, teste ce pot fi gasite pe internet). Uitati-va pe test central sa vedeti cat costa testele standardizate. In fiecare an psihologul are obligatia de a participa la cursuri (pe care le plateste), conferinte cu scopul de a fi informat cu literatura stiintifica.
Am scris aceste precizari deoarece sunt necesare. Fiecare om are experiente diferite. Daca pe mine nu m-a ajutat un doctor stomatolog asta nu inseamna ca nu a ajutat alti 100 de oameni. La fel si cu psihologii. Nu pot fi toti oamenii multumiti. Tu mergi daca asta iti doresti. Psihologul e o persoana cu multa pregatire in spate. Nu e o rusine, pierdere de timp sa ceri ajutor de la cineva specializat.

16 răspunsuri:
| onasis1961 a răspuns:

Depinde de profesionalismul medicului si in cazuri mai dese de avarismul acestora:presteaza cu sume intre 150si 400 lei.

| Simpatic a răspuns:

Cum ti s-a spus preturile variaza intre 150 chiar depasesc uneori 300 de lei pe sedinta, depinde de cat de "tare" este in domeniu acel psiholog.
Inarmeaza-te cu rabdare si bani, nu se rezolva totul din 1 sedinta sau 2.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Unde vrei să o consiliezi, in pat?

| Catrice a răspuns:

100-150-200 lei

| Frank51 a răspuns:

Nu ai niciun prieten psiholog? Eu am vreo 5 minim care sunt licențiați laughing

| floresdemayo a răspuns (pentru Frank51):

Să știi! Și eu am, dar am ajuns să îi "consiliez" eu pe ei. ))

| Lukasssz a răspuns:

Daca ai depresie/anxietate sa stii ca nu te vor ajuta si vei da banii degeaba.

| Furnicuta000 a răspuns:

Depinde de oras. De ex in Bucuresti preturile sunt mai mari. Si depinde si de ce studii si pregatire are psihologul respectiv. Eu am fost mai demult la o domnisoara psiholog dar era foarte bine pregatita si am dat 150 lei pentru 50 min, avea cabinet prin centrul Bucurestiului. Eu aveam anxietate si dupa cateva sedinte am scapat

| Simpatic a răspuns (pentru Furnicuta000):

Daca ai scapat de anxietate doar cu vorbe si consiliere, crede-ma nu ai avut cu adevarat anxietate!

| Furnicuta000 a răspuns (pentru Simpatic):

Esti psiholog cumva de iti permiti sa spui asa ceva? Nu mi-am pus singura diagnostic

| Simpatic a răspuns (pentru Furnicuta000):

Nu trebuie sa fii psiholog, ci sa fi trecut prin aceasta tulburare ca sa stii ca nu e una care se rezolv cu vorbe, vrei sa iti dau numarul de telefon al unor psihiatri sa intrebi si sa vezi ce raspuns primesti? medicii sunt cei mai in masura sa vorbeasca despre anxietate nu studentii de la psihologie. cei care vindeca tulburarile psihice prin vorbe se numesc sarlatani, sunt la fel ca cei care leviteaza sau au puteri telekinetice atunci! Cum refaci serotonina si dopamina cu vorbele? fratilor lasati-o mai moale, se pune prea mare pret pe acesti psihologi care nu fac altceva decat sa insele lumea intr-o forma placuta ce-i drept...prosteala prin vorbe.
Si da am fost si eu la psihologi pana m-am lamurit ce fac ei...astia care au facultate de 3 ani de zile si 1 curs de 15 zile ...cand ceilalti avem facultati de 4 respectiv 5 ani si master de 2.

| Furnicuta000 a răspuns (pentru Simpatic):

Mai baiatule, se vede ca habar n-ai de nimic. Anxietatea are niste cauze, daca le gasesti si le elimini si iti schimbi modul de gandire te vindeci.
Asa ca gura mica si fa pasi. Ti se pare normal sa trimiti oamenii la psihiatru sa ia medicamente care doar amelioreaza simptomele dar nu indeparteaza cauzele anxietatii?

| Simpatic a răspuns (pentru Furnicuta000):

Ai tu habar! Anxietatea este o tulburare psihica precum depresia, cand se vindeca stand de vorba cu cineva nu a fost de fapt o tulburare psihica ci altceva cu simptome asemanatoare, caci tulburarile psihice decurg dintr-un dezechilibru a substantelor ce se produc in creier, substante ce nu se regleaza doar cu vointa si gandire pozitiva, sa va iasa din cap bazaconiile astea.Nu recomand nimanui sa ia pastile de cand cand musai nu se poate fara ele! Eu ti-am zis din propriile trairi, daca tu crezi ca le stii pe toate e problema ta.

| Furnicuta000 a răspuns (pentru Simpatic):

Dispari

| dinaprilie a răspuns:

Gratis, la biserica

| timidu89 a răspuns:

Cand am fost eu a fost 100 sedinta. Era in 2019. In prezent cred ca e 150-200 o sedinta. Depinde si cat de cunoscut e respectivul psiholog.