| Andreea8999 a întrebat:

Bună, ma poate ajuta cineva, de seara mi s-a înfundat urechea de la răceală (sunt răcită de ieri) și nu știu se fac :/

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Trebuie sa mergi la orl nu poti pune nimic in ureche fara recomandare medicala, multa sanatate ce varsta ai?

| cfrtobias a răspuns:

Poate ai Otita
si trebuie sa mergi la ORL, acum depinde si cat s-a infundat

| timidu89 a răspuns:

Cred ca ai dop ce ceara, altfel trebuia sa se desfunde pana acum.

| Andreea8999 explică (pentru timidu89):

Nu știu sigur nici eu fiindcă nu mai ma doare de loc, doar ca îmi simt urechea înfundata

| sparklingqueen a răspuns:

Salut,si mie mi s-a intamplat, poate sa fie totusi otita, dar cand mai ai nasul infundat sa-ti l sufli sau utilizeaza picaturi de nas/aerosol. Poti merge la orl.

| timidu89 a răspuns (pentru sparklingqueen):

Stiu si eu dar se desfunda, la fel cum se infunda urechea. Nu tine ore in sir sau o zi.

| aaanamariaaa a răspuns:

Mergi la un cabinet de ORL ca este posibil sa fie otita. Posibil sa fie numai un dop de ceara dar dacă ești răcit, majoritatea fac otita când sunt răciți. Nu trebuie sa te sperii ca se vindeca repede, doar se ca uita la tine în ureche, iti va scoate dopul de ceara (dacă ai) ca să vadă cum arata timpanul și dacă ai otita, si depinzând dacă e otita iti va da medicamente ( med pentru aerosoli ca să se fluidifice mucoasa, antifungice pentru otita, alte med pentru răceală cam asa). Mergi totuși și vezi. Multa sănătate.