| Iuliavasile2345 a întrebat:

Buna,ma simt slăbită, mi-e greata si parca nu am chef de nimic și obosita oricât as dormi.
De la ce ar putea fi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ar putea fi sarcină fa un test, nu este de la peeting, sau te pregatesti de menstruatie dar este ciudat ca te simti slabita si greata, ce ai mincat? Poate ai mincat ceva greu si ti ai dereglat bila fierea si ficatul, maninca o portocală sau un grapefruit ca alea te vor pune pe picioare sunt medicament pentru fiere, si ia un triferment si un colebil sa ajuti digestia, iar pentru stari de greață ia un metroclopramid, sanatate.

| Iuliavasile2345 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Nu am făcut sex de multe luni, nu are cum sa fie, infara de pettingul care am zis, menstruația mi-a întârziat cam 2 săptămâni, dar cred ca sunt răcita jos ca am avut o durere mare de ovare

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Iuliavasile2345):

In cazul tau se poate aprecia si presupune ca poate fi vorba de o dereglare grava/severa a activitatii hormonale si din acest motiv ciclul tau menstrual a devenit dereglat intr-o foarte mare masura. Atat consultatia endocrinologica cat si cea ginecologica in cazul tau este absolut necesara. Multa sanatate!

| Floridori a răspuns:

Cauze pot fi multe deoarece simptomele sunt comune multor afectiuni sau circumstante.
Spectrul este atat de larg, incat daca ar fi sa judecam numai dupa aceste simptome parcurgem cu usurinta cateva zeci de conditii, de la sarcina la cancer.

| Iuliavasile2345 explică (pentru Floridori):

Buna,dvs mi ati mai răspuns la întrebarea cu pittingul, crede ti ca ar putea fi simptome premenstruale?

| Floridori a răspuns (pentru Iuliavasile2345):

Simptomele sindromului premenstrual nu prea se manifesta asa.
Eu ti-as recomanda sa faci un test de sarcina daca deja au trecut 21 de zile de la acel contact intim.Desigur ca poate fi vorba de anumite afectiuni ale aparatului reproducator, dar avand in vedere ca tu nu esti 100% sigura daca sperma a ajuns in interiorul vaginului sau nu si daca erai in perioada fertila (imi cer scuze daca incurc borcanele), fa un test de sarcina.Cel mai ieftin este mai putin de 10lei.

| Iuliavasile2345 explică (pentru Floridori):

Am anunțat la celalalta întrebare ca mi-a venit odată menstruația de atunci! Și a fost destul de normala!

| Floridori a răspuns (pentru Iuliavasile2345):

Ok, atunci imi cer scuze pentru ca nu imi mai aminteam detaliile.
In cazul acesta poate fi o dereglare hormonala asociata sau nu altor afectiuni.Este recomandat sa mergi atat la medicul endocrinolog cat si la medicul ginecolog.

| UnDiavol a răspuns:

Mergi la medic nu te juca sănătatea!

Răspuns utilizator avertizat
| Iuliavasile2345 explică:

Nu am posibilitatea sa merg la medic!

| UnDiavol a răspuns (pentru Iuliavasile2345):

Tot ce știu este ca cu sănătatea nu este de joaca alegerea ta dacă mergi sau nu