| Iulika1607 a întrebat:

Va rog frumos sa ma ajutati cu un sfat. Este vorba de insomnii. Nu mai pot dormi noptile si din cauza asta ma simt foarte slabita, nervoasa, nu am chef de viata. Am incercat sa ma fortez, degeaba. Am incercat sa nu mai dorm nici ziua de dupa, chiar daca eram obosita, tocmai pentru a putea dormi noaptea, degeaba. In cursul zilei pot dormi dar cum vine noaptea organismul mi s.a obisnuit asa, sa nu pot dormi chiar daca sunt obosita. Va rog mult sa ma ajutati daca stiti sau ati trecut si voi prin asta. Multumesc.

3 răspunsuri:
| lpavel a răspuns:

Incearca sa nu mai dormi ziua niciodata mai ales daca nu depui efort fizic mare. Corpul tau s-a obisnuit cu dormitul ziua de aceia nu poti dormi noaptea. Apoi incearca sa faci efort fizic mai mare dupa amiaza vreo 2-3 zile, iti va reveni somnul!

| pietrean a răspuns:

Avand 19 ani,probabil esti foarte obosita dupa perioada scolara,poate esti stresata din cauza unor noi examene sau din cauza unui loc de munca. Faptul ca nu poti sa te odihnesti,mai ales noaptea,viata ta este ca un bulgare de zapada:cu cat nu poti sa te odihnesti, cu atat esti mai agitata, obosita si nu poti sa dormi.
Ca sa nu-ti mai vina somnul dupa amiaza, incearca sa iesi afara, mai ales dupa masa de pranz.Asa,faci si miscare ca sa nu te ingrasi,iti mai sare si somnul.
In primul rand,ar trebui sa faci niste analize. Poate ai avea nevoie de ceva magneziu,fier,calciu.
Apoi,poate,ar fi bine, la inceput, pana o sa vada un medic, cam care ar fi problema ta, sa iei de la farmacie SEDATIF PC.Seara,inainte de culcare, sa iei cate o pastila(se pun pe limba).
Cu cat te fortezi, noaptea ca sa dormi, cu atat nu o sa poti.Asa ca,seara,iesi la o plimbare in locuri mai linistite,evita sa stai prea mult la tv si calculator,citeste o carte usoara,sau fa un rebus,inainte sa te culci,bea un ceai de tei,sunatoare,valeriana.Te si hidratezi,te si calmeaza.
Evita sa bei cafea,ceai verde, sa nu mananci seara mancaruri grele, care necesita o digestie greoaie.Un gratar de piept pui cu o salata, un peste gratar sau la abur, la cuptor cu legume.

| VerdeLila a răspuns:

Nu mai dormi ziua iar seara poti bea o cana de ceai (tei sau musetel) sau una de lapte caldut.