| Vivilica a întrebat:

Bună ziua! Am o problema, dacă ma puteți ajuta cu un raspuns va mulțumesc anticipat! Soțul meu a avut o masea sparta, a mers la dentist pentru extragere, dr i-a spus ca o tratează ca are radacina bună, după 2 sapt de stat cu tratament în masea(pansament cimentat) dr ii spune nu am ce sa-i fac ca are infecție trebuie scoasa! În condițiile în care înainte l-a pus sa facă film, i-a citit filmul nu i-a zis ca nu are ce sa-i faca! I-a scos măseaua, a sângerat aproape toată ziua, iar acum este umflat și îl doare de la gat pana în cap! Credeți ca e normal asa ceva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
14 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu este normal, dar nu avem ce face, daca corpul sotul dvs a raspuns in acest fel.

| sierra1 a răspuns:

De ce ne-ai crede pe noi - niște nepricepuți in d-ale ăstea - și nu l-ai crede pe medic care a VĂZUT despre ce e vorba?

| Vivilica explică (pentru sierra1):

Pai nu l cred pentru ca a cerut film, a zis ca e ok, apoi ca are infecție! Din experientele tuturor, cei care au trecut, încerc sa înțeleg dacă este normal! De aceea am întrebat ca probabil cineva s-a lovit în viata lui de asa ceva sau măcar din auzite!

| sierra1 a răspuns (pentru Vivilica):

Ce a "pățit" soțul, e foarte puțin probabil să mai fi intâmpinat altcineva. Sunt o mie de factori de analizat in discuția asta. Deci eu zic că tot la medic e răspunsul, nu online, la cizmari ca noi

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Sunați medicul și spuneți-i simptomele. Vă va spune ce e de făcut.
După extracții se iau obligatoriu medicamente antiinflamatoare și antibiotice. Ați primit rețetă, a luat medicamentele?

| Vivilica explică (pentru NoTurbinaNoGood):

A primit a doua zi după ce l-a sunat sa -I spună ca l doare! Le ia și acum medicamentele dar durerea persista.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Vivilica):

Durerea in zona extractiilor e normala. Hemoragia nu ar trebui sa dureze mai mult de o zi.
Astea sunt recomandarile unui cabinet bun, la care am fost eu: https://imgur.com/a/To10f5F

| Vivilica explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Mulțumesc frumos!

| Caro34 a răspuns:

Mergeti si la altcineva pentru o a II-a parere! Inca un film fiindca acolo chiar a fost infectie si nu a vazut-o ori a facut infectia intre timp (pansament incorect facut!). Trebuie revazuta problema, durerile asa de mari nu-s OK! Numai bine!

| Vivilica explică (pentru Caro34):

Mulțumesc mult! Sanatate

| mi25 a răspuns (pentru Caro34):

Un alt dentist nu va face nimic, deoarece nici un alt dentist nu-si asuma lucrarea celui care a facut-o

| Caro34 a răspuns (pentru mi25):

Dacă nu ești mulțumit, poți merge la oricare altul! Nu te obliga nimeni sa rămâi la cel care îți produce suferințe! E dreptul nostru sa alegem... sau?

| mi25 a răspuns (pentru Caro34):

Teoretic, da. Practic nu.

| Mavni a răspuns:

Daca e umflat, la urgente RAPID!
O masea nu se scoate cat mai are infectie. Probabil s-a generalizat.