| dianat a întrebat:

Nu mi-a venit ciclul cam de o luna jumate.Am luat timp de 3 luni anticonceptionalele Karrisa pe care mi le-a recomandat medicul. Le-am intrerupt deoarece cand trebuia sa imi vina ciclul imi venea doar ceva maroniu care in nici doua zile imi trecea si acum nu mai imi vine deloc.Insarcinata nu sunt.In timp ce luam Karrisa aveam si ceva dureri de cap pe care acum nu le mai am dupa ce le-am intrerupt.S-a mai intamplat cuiva ceva asemanator? e ceva grav?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Durerea de cap se datora pilulelor, reacție adversă, trebuie să mergi la ginecologie pentru consult și alte pilule.
Pa, pa.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

AC erau prea "puternice" pentru organismul tău!
Din acea cauză, în loc de sângerare menstruală normală, tu aveai acea secreţie maronie ( de 2 zile ).

Şi durerile de cap ( pe care le aveai în acea perioadă ) erau un efect advers al contraceptivelor.

De asemenea, în general, după întreruperea AC apare amenoree sau dereglări hormonale!

TREBUIE să mergi la un control ginecologic ( la medicul care ţi-a prescris AC şi ţi-a recomandat să le întrerupi ).

După ecografie şi după ce va exclude o eventuală afecţiune, o să primeşti tratamentul adecvat ( probabil Duphaston pe 5-10 zile, după care o să-ţi vină menstra ).

Toate cele bune.

| dianat explică (pentru bursuc001):

Multumesc de raspuns. aveam de gand sa ma duc maine la medic dar azi mi-a venit din acea secretie maronie si ma voi duce dupa ce imi trece. sper sa nu fie ceva f grav

| bursuc001 a răspuns (pentru dianat):

Cu plăcere!

Mda, această secreţie maronie este începutul menstruaţiei.
După terminarea ei, să mergi la ginecolog.

O seară frumoasă.