| Andreeaioan115 a întrebat:

Buna,nu pot sa dorm aproape deloc nici acum, beau niste pastile homeopate, adorm la ora 2 și mă trezesc la ora 4, eu am sa mor, am incercat in aceste zile sa fiu calma.Nu am idee care este cauza. Eu am obosit și m-am resemnat cu faptul că o să trăiesc toată viața cu insomnii. Credeți că o să trăiesc așa toată viața nu?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| BuBBlesykeSs a răspuns:

Cum sa nu te ajute esti in ultimul stadiul la vreo boala grea?
Ti a zis cineva ca esti pe moarte?
Eu zic sa fi mai optimistă totul are o rezolvare, si nu ti mai face atatea iluzii ca de aia nici nu poti dormi GANDESTI PREA MULT.

68 răspunsuri:
| morfeo a răspuns:

Da

| ElisssssaMihaelaConstandache a răspuns:

Acu e normal ca s-a schimbat ora.Si nu, nu ai sa mori suna -ti medicul de familie sa ti faca el o recomandare. Sanatate

| ElisssssaMihaelaConstandache a răspuns:

A da am uitat sa mentionez cumpara ti ceai linistit sau somn linistit daca zici la farmacie sigur stie ce sa ti deie

| Andreeaioan115 explică (pentru morfeo):

Ce da? O sa trăiesc asa toată viata? Eu dispar.

| Andreeaioan115 explică (pentru ElisssssaMihaelaConstandache):

Dar eu sunt liniștita? de ce am aceste insomnii? Vreau sa fiu om normal

| Andreeaioan115 explică (pentru morfeo):

De ce spui ca asa o sa trăiesc? Gata eu azi dispar...

| ElisssssaMihaelaConstandache a răspuns (pentru Andreeaioan115):

Draga mea eu nu am idee de ce ai insomnii cauta pe net intreaba un medic noi nu suntem in masura sa te ajutam cu asta eu îți pot recomanda somnifere ca bromazepam dar ti le da doar cu rețeta verde din aceia specială si cu sfatul medicului bine-inteles

| TheMadKing a răspuns:

Ehe gata cu tine.

| Andreeaioan115 explică (pentru TheMadKing):

De ce spui asta?????????

| BuBBlesykeSs a răspuns:

Du te la muncă si sa vezi somnul naibii pe tinewinking

| GabiDumitrescu a răspuns:

Toti o sa murim. Pastile homeopate - zero barat. Nu mai minca aiureli, fa sport, stai linistita o ora-doua inainte de culcare - fara teveu, pc, telefon, si totul va fi bine.

| TheMadKing a răspuns (pentru Andreeaioan115):

Am glumit. Cred ca tu din mai multe cauze ai aceste insomnii cum ar fi.
Stari de anxietate, depresie, zgomote, fumatul, alcoolul.

Răspuns utilizator avertizat
| Andreeaioan115 explică (pentru XKronstadt):

Dar de ce numai pot sa dorm normal?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ales doctorul greșit trebuia la psihiatru sa mergi sa îți dea antidepresive și anxiolitice pentru anxietate.

| Donsavas a răspuns:

Tulburările de somn pot fi cronice, deci Da, vei depinde toata viata de somnifere, dar nu de homeopate ca alea nu au efect. Mergi la medic!

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Cât timp tu ești convinsă că așa o să trăiești, da, așa o să fie. Dacă nu vrei să-ți scoți ideile astea fixe din cap, n-avem ce să-ți facem. Eu ți-am zis, dacă n-ai activitate ziua, normal că nu dormi noaptea. Nu vrei să înțelegi.
Ai nevoie de psihoterapie.

| iamprettybored a răspuns:

Am dat răspunsul ăsta acum ceva timp la o întrebare asemănătoare și a fost apreciat de editori, sper ca unele din sfaturi să te ajute și pe tine:

Trebuie sa iti restabilesti ciclul somn-veghe, este vorba de ciclul biologic in care corpul doarme si se trezeste in mod natural, de la sine. Daca iti pui la punct ciclul somn-veghe, poti chiar sa ajungi sa te trezesti fara alarma.
In primul rand, un adult sau adolescent are nevoie de minim 7-9 ore de somn pe noapte.

Ca sa iti restabilesti programul de somn, incearca sa te culci din ce in ce mai devreme pana când indeplinesti nr. de ore necesare de somn pe noapte.
Daca nu reusesti sa adormi, iti recomand in primul rand sa renunti la privitul ecranelor cu minim o ora inainte de culcare. Asta inseamna telefon, calculator, televizor, etc. Lumina albastra emisa de ecrane reduce secretia de melatonina, hormonul care induce starea de somn. De asemenea, asigura-te ca este suficient de racoare in camera. Pentru a adormi, corpul isi raceste temperatura, si ii este mai greu intr-un spatiu foarte cald. Incearca sa stai in alta parte decat camera in care vei dormi pentru minim jumatate de ora inainte de culcare. Mediteaza, fa tai-chi/yoga sau stretching ca sa te relaxezi. Citeste dintr-o carte inainte de culcare, studiile au aratat ca te ajuta sa adormi mai repede.
Fa efort fizic pe parcursul zilei, dar preferabil nu dupa ora sase. Nu manca cu o ora inainte de culcare. Consuma doar fructe/legume si seminte/nuci seara, sunt mai usor de digerat.

Incearca diverse ceaiuri inainte de culcare, in special lavanda, teiul si musetelul ajuta. Nu este recomandat sa iti faci un dus fierbinte inainte de culcare, deoarece ridici temperatura corpului. Incearca sa iti faci o rutina de seara pe care sa o respecti.

Sunt cateva chestii pe care le-am aflat cand am studiat despre somn, multa bafta!

(În afară de asta, recomand să discuți și cu un medic dacă poți, există tot felul de cauze pentru insomnie. Eu personal nu cred în homeopatie, e practic un extract din plante extrem de diluat, poți căuta video-ul făcut de Kurzgesagt pe Youtube să te lămurești.)

| Andreeaioan115 explică (pentru Donsavas):

Chiar o sa depind toată viata cu somnifere? Crezi ca am insomnie cronica? Eu numai vreau sa trăiesc asa...

| Andreeaioan115 explică (pentru iamprettybored):

Crezi ca mai am șanse sa scap de acesta insomnie cronica?

| Andreeaioan115 explică (pentru iamprettybored):

Dacă o sa stau toată viata pe pastile de adormit? Vreau sa am somnul meu natural pe care îl aveam cândva.Dorm doar 4 ore noaptea atat. Oribil.

| blackno1 a răspuns:

Eu iau cate doua tablete passiflora. Merge

| iamprettybored a răspuns (pentru Andreeaioan115):

Am zis eu ceva de pastile de dormit? Am zis doar că poate ai altceva care cauzează insomnia, nu înseamnă că ai nevoie de pastile neapărat.
Îmi pare rău pentru tine! Încearcă să aplici treptat sfaturile pe care ți le-am dat. Sper să te ajute.

| Andreeaioan115 explică (pentru iamprettybored):

Mersi.Nu stiu nici eu care este cauza insomniilor, zilele astea am încercat sa fiu calma, totuși nu pot sa dorm normal. Poate am probleme cu tiroida.Nu stiu ce se intampla cu mine.

| minrest a răspuns:

Cauta pe net ce este homeopatia, pe ce principii se bazeaza, caci stiu ca esti desteapta; o sa iti dai seama ca ai baut apa chioara, asa ca nu avea ce sa se schimbe. Cauta si despre melatonina, o sa vezi ca nu e somnifer, nu e medicament, ci este un supliment alimentar, un hormon pe care si corpul nostru il produce; ia-ti melatonina de 3 mg, foloseste-o exact cum te-am invatat eu, si vei vedea rezultatul.

| Andreeaioan115 explică (pentru minrest):

Ok,de mâine beau melatonina sper sa scap de insomnii?

| Andreeaioan115 explică (pentru minrest):

Crezi ca după un timp ce beau melatonina o sa îmi revină somnul natural? Dacă am o tiroida hiperactivă și de asta am insomnie?

| minrest a răspuns (pentru Andreeaioan115):

Ia la aceeasi ora, culca-te la aceeasi ora, dupa o jumatate de ora; sunt aici, nu plec nicaieri.

| minrest a răspuns (pentru Andreeaioan115):

Exact asta cred; cu tiroida s-a lamurit; nu pot ghici viitorul, dar asta e pasul cel mai bun, sa iei melatonina.

| Andreeaioan115 explică (pentru minrest):

Știi atunci când beau pastile nu ma simt prea bine, am dureri de fiere.