| Andreeaioan115 a întrebat:

Buna,nu pot sa dorm aproape deloc nici acum, beau niste pastile homeopate, adorm la ora 2 și mă trezesc la ora 4, eu am sa mor, am incercat in aceste zile sa fiu calma.Nu am idee care este cauza. Eu am obosit și m-am resemnat cu faptul că o să trăiesc toată viața cu insomnii. Credeți că o să trăiesc așa toată viața nu?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| BuBBlesykeSs a răspuns:

Cum sa nu te ajute esti in ultimul stadiul la vreo boala grea?
Ti a zis cineva ca esti pe moarte?
Eu zic sa fi mai optimistă totul are o rezolvare, si nu ti mai face atatea iluzii ca de aia nici nu poti dormi GANDESTI PREA MULT.

68 răspunsuri:
| Andreeaioan115 explică:

Da ai dreptate sunt urata. Altceva? Te simti mai bine acum?

| RandomPie113 a răspuns (pentru Andreeaioan115):

Nu esti urata

| Andreeaioan115 explică (pentru RandomPie113):

Dar sunt bolnava cu insomnii.

| RandomPie113 a răspuns (pentru Andreeaioan115):

Poate este doar pentru o perioada de timp

| Andreeaioan115 explică (pentru RandomPie113):

Daca o sa trăiesc așa cu insomnii, eu am sa fac o prostie...

| Mogiojojo a răspuns (pentru Andreeaioan115):

Citeste asta:
https://www.andyszekely.ro/intentia-paradoxala/

Si asta:
https://www.lapunkt.ro/......de-nimeni/

Si nu in ultimul rand, cum spunea cineva mai sus, scapa de rutina! Gaseste in casa o ocupatie, ceva ce n-ai mai facut pana acum. Noi nu suntem robotei sa facem acelasi lucru non-stop si sa fim fericiti.
Si ineaparat aplica metoda din primul link: incearca sa NU dormi, adica impune-ti chestia asta.

| Mosotti a răspuns (pentru Andreeaioan115):

Daca faci ce ti-am spus si vei face clar, nu o sa mai traiesti asa si nu vei face o prostie ca nu are sens. As fi de acord cu prostia daca si numai daca ai incercat tot ce se putea si n-ai scapat, atunci este alta situatie, ca inteleg cum chinuie insomnia, agitatia, te rupe, oboseala, nervi si asa mai departe, dar ai putina rabdare si se rezolva, si fi optimista, ca nu ai fi optimista nejustificat.

Ai toata viata inainte, nu e ceva incurabil. Daca era, ti-as fi zis sincer.
Melatonina e frectiune, nu vindeca anxietatea, iar cu tiroida este posibil sa fie hiperactiva, si da, e posibil ca si de la aia sa nu dormi, trebuie si o analiza la tiroida si anume FT4 si TSH ceri ca analize. Deci poti verifica si asta.
Daca esti agitata, inima bate mai tare, slabesti mai tare cu aceiasi mancare, ar fi tiroida. Te duci si la medicul psihiatru, dar faci si analizele la tiroida, daca tiroida e de vina te duci la endocrinolog, analizele la tiroida vin in 1-2 zile, vezi cum e, si abia apoi poti incepe trat de la psihiatru daca ti-l da.

| Mosotti a răspuns (pentru BuBBlesykeSs):

Daca nu se duce la medic sa zica ala daca are nevoie sau nu de tratament, nu gandeste prea mult, creierul ei este in agitatie de la problema pe care o are.