| Andreeaioan115 a întrebat:

Buna,nu pot sa dorm aproape deloc nici acum, beau niste pastile homeopate, adorm la ora 2 și mă trezesc la ora 4, eu am sa mor, am incercat in aceste zile sa fiu calma.Nu am idee care este cauza. Eu am obosit și m-am resemnat cu faptul că o să trăiesc toată viața cu insomnii. Credeți că o să trăiesc așa toată viața nu?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| BuBBlesykeSs a răspuns:

Cum sa nu te ajute esti in ultimul stadiul la vreo boala grea?
Ti a zis cineva ca esti pe moarte?
Eu zic sa fi mai optimistă totul are o rezolvare, si nu ti mai face atatea iluzii ca de aia nici nu poti dormi GANDESTI PREA MULT.

68 răspunsuri:
| minrest a răspuns (pentru Andreeaioan115):

Cand iei medicamente; e normal, suprasolicita ficatul, si cum tu esti sensibila, caci ai avut multe probleme, te doare. DAR. Suplimente alimentare ai luat? Tu nu ai luat niciodata spirulina sau lecitina, foate multi iau astea doua. Extract de armurariu, omega3, catina, nimic? Suplimentele alimentare nu sunt medicamente, si nu incarca ficatul; poate unele sa il incarce dar mult mai putin, asa ca nu are de ce sa te doara.

| Andreeaioan115 explică (pentru minrest):

Sper din tot sufletul ca melatonina sa ma salveze. Doamne ajuta!

| minrest a răspuns (pentru Andreeaioan115):

Mult succes, sa te culci la aceeasi ora; ia in fiecare seara. Sa mai ai de grija si sa faci ceva sa obosesti un pic peste zi. de asta oricine are nevoie, ca sa doarme.

| Andreeaioan115 explică (pentru minrest):

Sper sa revină somnul.E oribil sa îți doresti sa dormi și totuși sa nu reusesti.Traiesc un coșmar.

| minrest a răspuns (pentru Andreeaioan115):

Da, e groaznic, ce e drept.

| Andreeaioan115 explică (pentru minrest):

Nu am trecut niciodata prin asa ceva. Oare o sa scap de acest coșmar? Tu ai avut asa perioada de insomnii?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Schimba rutină și o să-ți schimbi și viata, nu știu de ce ai cauzele astea, dar ce știu e că noi oamenii suntem ființe schimbătoare și o data ce ne adaptam unei monotonii devenim anxioși(oamenii acum mult timp dormeau unde apucau și nu aveau același pat pentru totdeauna, sa dormi în aceeași încăpere cu același pat, aceleași gânduri îți vin și aceleași insomnii) cate vreme o sa stai asa, așa o să ramai, nu știu incepe cu lucruri mici, degeaba iei pastile chestia asta tine de la creier, schimba pozitia patului, domi pe canapeaua din sufragerie, dormi la altcineva, dormi pe jos chiar#nu glumesc chiar ar putea ajuta, are multe beneficii fă o redecorare in care sa te simți fresh. Și atunci sa vezi cum dormi liniștită. Practic și reinviat, la propriu.

| Andreeaioan115 explică (pentru anonim_4396):

Eu schimb camera, beau ceaiuri nimic nu ma ajuta.

| minrest a răspuns (pentru Andreeaioan115):

Ti-am mai zis, eu am avut ani la rand. La mine a fost in parte dereglarea programului prin culcarea la ore foarte diferite.

| Andreeaioan115 explică (pentru minrest):

Sper sa ma ajute si pe mine melatonina.Dar eu mereu am avut un somn regulat. Sper sa îmi revină somnul, nu am nevoie nici de bani, iubire acum am nevoie doar de somn. Asta este cea mai mare dorința a mea.

| Andreeaioan115 explică:

Sunt urata, bolnava.Nu pot sa îmi impun organismul sa doarmă dacă nu pot. Tampit/a care ești.

| rodriguesro a răspuns:

Nu. Uneori din cauza stresului acumulat si din cauza starilor de anxietate se ajunge la insomnii. La 18 ani e destul de devreme dar poate un psihoterapeut te-ar putea ajuta.

| doctorandus a răspuns:

Pastile homeopate? Ti-am zis sa mergi la un medic adevarat, nu la toti escrocii medicali ticniti la cap.

| Mosotti a răspuns:

Eu ti-am zis sa te duci la un medic psihiatru, si vad ca nu ai facut-o, nu stiu ce te miri de situatia in care te afli. Du-te si spune problema si vezi ce spune.
Ai o anxietate netratata. Dupa ce o tratezi vei fi bine fara sa mai iei nimic, dar oricum medicul va decide ce sa faca. Nu sta asa ca se va agrava e posibil, sau ramai asa, deci alegi.

| Andreeaioan115 explică (pentru Mosotti):

Ok azi ma duc la psihiatru.

| BuBBlesykeSs a răspuns (pentru Mosotti):

A mai zis si acum 2 3 zile ca se duce... laughing))
PS: fratilor nu ii mai spuneti ce sa ia, ce sa bea ca ea probabil alta problema si voi o indopati cu CACATURI.
Nici nu stiu de ce mai citesc eu cred ca e troll cum sa ai o problema asa mare si sa stai sa dai din taste cand ar trebui sa te duci sa consulți un medic.
O sa ti dau ignore total ca m-am săturat să ti citesc prostiile. Trezeste te si du te la medic ca nimeni de aici nu o sa te ajute
Baftă la cat mai multe întrebări stupide.

| Mosotti a răspuns (pentru BuBBlesykeSs):

Nu e Troll, multi nu duc la medic, am intalnit multe cazuri, stau asa si nu se duc pentru ca sunt indoctrinati de familie, cunoscuti, prieteni ca nu e bine la medic, ca stiu ei doar sa dea pastile, ca e bine doar la psiholog, ca sa lupte singuri cu problema.
O prostie, nu poti nene, trebuie la medic, ala da tratament daca e cazul, se ia un timp, apoi se scapa, alta sansa nu e decat sa se chinuie omul, sa ramana asa sau sa i se agraveze problema si ii fura din viata.

Eu am multa experienta pe domeniu si stiu ce spun. Si cel mai corect e sa se duca la medic, ai dreptate, nu sa i se zica ce sa ia, noi aici dam doar indrumari, pareri, in final doar doctoru decide ce sa ia. Pai de aia nu se duce omu la medic vezi? Ca vine unu si altul si zice orice in afara de un tratament corespunzator.

Daca medicul considera ca trebuie psiholog, o va zice, dar nu cred. Si mereu am zis sa nu se duca omul prima data la psiholog ca ala desi nu are nici o treaba cu medicina, se baga si in medicina si de multe ori zice ca nu e cazul de medic.
Sunt si multi care recunosc problema si ii trimite pe pacienti la medic, dar enorm de multi nu o fac.
Te ia ca sa rezolvam cauzele, nu simptomele, dar cauzele nu le stie nici dracu de fapt. Cauzele e genetica defecta care te predispune catre anxietate, depresie sau ce o fi, ca unu care are genetica tare, la aceiasi factori nasoi, nu are nimic.
Si daca faci afectiunea, un factor negativ doar declanseaza sau agraveaza, dar problema mocnea de dinainte, nu trebuie sa fie un motiv pentru care un creier defect sa se manifeste nasol, e boala de organ de fapt.
La psiholog se trateaza erorile de gandire, comportamente inadecvate, ce nu are legatura cu o boala psihica.

| Andreeaioan115 explică (pentru Mosotti):

Ma duc azi la psihiatru, am avut mult stres la viata mea, dar nu am crezut ca o sa ajung cu asa problema de gravă. Incerc sa îmi controlez Tristețea, dar oricum nu reușesc sa scap de insomnie.Insommia îmi scurtează viata. Dacă nici medicii nu ma pot ajuta?

| Andreeaioan115 explică (pentru BuBBlesykeSs):

Insomnia scurtează viața.Sa știi că încă am o speranță. Sunti multi care îmi zic să mă accept așa cu insomnii sau faptul că o sa stau toată viața pe somnifere.

| Mosotti a răspuns (pentru Andreeaioan115):

De ce sa iti pui tu problema ca daca nu te pot ajuta medicii? Vezi? E tipic anxietatii. Si daca te pot ajuta?
Sigur ca te pot ajuta, fi sigura.
De unde sti tu ca nu au cum sa te ajuta sau ca nu ar putea? Spui inainte sa vedem! Daca dupa aia nu se poate, abia atunci poti zice, insa nu va fi asa.

Normal ca insomnia scurteaza viata.
Nici unu nu ne asteptam sa ne imbolnavim de una sau alta, dar se intampla.
Deci e f clar ce ai. Sa imi zici ce a zis medicul si ce ti-a dat.

| Andreeaioan115 explică (pentru Mosotti):

Ok.Daca nu o sa ajung nici măcar la 40 de ani? Dacă o sa rămân cu insomnia toată viata?

| BuBBlesykeSs a răspuns (pentru Andreeaioan115):

Pai normal ca o scurtează daca nu tratezi, eu zic sa nu mai asculți in gura lumii pentru ca multi spun prostii si te dau inapoi.
Te rog eu du te la un specialist sa nu o faci prea târziu, ca nu o sa apuci nici 30.
O sa mi mulțumești dupăwinking

| Simpatic a răspuns:

Nu traiesti toata viata asa!
Ai fost la medic psihiatru?
Daca nu nu are rost sa te mai ajutam cand tu nu vrei sa faci ceva pentru tine.
Mergi al medic si ai sa vezi ca o sa isi revina somnul tau.
Pana acum nu ai facut decat sa te plangi pe zecile de topicuri deschise.
Pai cred ca aici este cea mai frumoasa comunitate (cu mici exceptii) sunt oameni aici care iti dau sfaturi bune!

| Mosotti a răspuns (pentru Andreeaioan115):

Un om sanatos ca lumea, infrunta realitatea oricare ar fi ea, nu se teme, daca moare la 85 ani bine, daca mare la 37 e iarasi bine, nici nu isi pune aceasta problema de fapt, chiar daca are ceva, se duce, se trateaza, sau incearca macar, si apoi ce o fi o fi.

Dar pe tine medicul te va ajuta sigur, nu ramai asa in nici un caz, bine ca zici ce gandesti, ca sa imi dau seama 99 % ce ai, adica anxietate.
Ai zis ca te duci la medic azi? Nu pare ca ai fost, ca nu mi-ai spus ce ai facut acolo.
Sa zici neaparat tot la medic, sa nu ascunzi nimic, sa zici si ca iti pui mereu acest daca va fi ceva rau, insomnii, si ce mai simti.

Am trecut si eu prin ce treci tu, se rezolva.
Aveam anxietate, nu dormeam bine, ma bantuiau tot felul de ganduri anxioase, agitatie desi eram obosit, deci mintea mea era in priza in loc sa fie relax sa poata adormi, si asta a durat cam 3-4 ani, ca nici eu nu m-am dus la medic din prima ca nu stiam ce si cum. Am rezolvat-o, am scos medicatia cand a spus medicul, si am ramas bine pe partea asta.

| Andreeaioan115 explică (pentru Mosotti):

Tot dormeai putin timp? Câte ore dormeai? Eu mereu am frica când vine noaptea pentru faptul ca nu voi reuși sa dorm. Mereu ma trezesc in timpul nopții brusc.Ma duc sa fac sport, poate o sa dorm putin mai bine. Prea multe nopți albe.

| Andreeaioan115 explică (pentru BuBBlesykeSs):

Cum adică? De ce ma sperii? Nu pot sa cred o sa mor devreme. Vreau atat de tare sa scap de aceste insomnii, mâine ma duc la un specialist de urgentă, sper sa gasesc un specialist bun.Eu sunt din Rep.Moldova

| Mosotti a răspuns (pentru Andreeaioan115):

Adormeam greu, dupa ce adormeam, dormeam, dormeam cam 4-5-6 ore sa zic.
Te intrebasem ce ai facut la medic ca ziceai ca te duci, sau te duci maine? Ca daca aveai programare trebuia sa te duci azi.
Fa sport ca e sanatos, dar nu acolo e problema, sa nu cumva sa te agite si mai tare, dar fa, rau nu face.

| BuBBlesykeSs a răspuns (pentru Andreeaioan115):

Pai daca vrei sa scapi du te si trateaza te si nu mai cauta răspunsuri aici, ca nu e nimeni medic AICI.

| Andreeaioan115 explică (pentru BuBBlesykeSs):

Dacă o sa mor la 27-30 de ani.Normal ca ma duc mâine la medic sper sa gasesc un specialist bun.

| Andreeaioan115 explică (pentru Mosotti):

Eu vreau sa dorm măcar 6 ore, eu inainte de culcare ascult meditație si încerc sa fiu calma și sa nu am ganduri, oricum nu îmi vine somnul.Numai vreau sa trăiesc asa, e prea greu.Maine ma duc. Intelege ca e complicata și treaba cu carantina.