| Andreeaioan115 a întrebat:

Buna,nu pot sa dorm aproape deloc nici acum, beau niste pastile homeopate, adorm la ora 2 și mă trezesc la ora 4, eu am sa mor, am incercat in aceste zile sa fiu calma.Nu am idee care este cauza. Eu am obosit și m-am resemnat cu faptul că o să trăiesc toată viața cu insomnii. Credeți că o să trăiesc așa toată viața nu?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| BuBBlesykeSs a răspuns:

Cum sa nu te ajute esti in ultimul stadiul la vreo boala grea?
Ti a zis cineva ca esti pe moarte?
Eu zic sa fi mai optimistă totul are o rezolvare, si nu ti mai face atatea iluzii ca de aia nici nu poti dormi GANDESTI PREA MULT.

68 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Nu traiesti toata viata asa!
Ai fost la medic psihiatru?
Daca nu nu are rost sa te mai ajutam cand tu nu vrei sa faci ceva pentru tine.
Mergi al medic si ai sa vezi ca o sa isi revina somnul tau.
Pana acum nu ai facut decat sa te plangi pe zecile de topicuri deschise.
Pai cred ca aici este cea mai frumoasa comunitate (cu mici exceptii) sunt oameni aici care iti dau sfaturi bune!

| doctorandus a răspuns:

Pastile homeopate? Ti-am zis sa mergi la un medic adevarat, nu la toti escrocii medicali ticniti la cap.

| Mosotti a răspuns:

Eu ti-am zis sa te duci la un medic psihiatru, si vad ca nu ai facut-o, nu stiu ce te miri de situatia in care te afli. Du-te si spune problema si vezi ce spune.
Ai o anxietate netratata. Dupa ce o tratezi vei fi bine fara sa mai iei nimic, dar oricum medicul va decide ce sa faca. Nu sta asa ca se va agrava e posibil, sau ramai asa, deci alegi.

| Andreeaioan115 explică (pentru Mosotti):

Ok azi ma duc la psihiatru.

| BuBBlesykeSs a răspuns (pentru Mosotti):

A mai zis si acum 2 3 zile ca se duce... laughing))
PS: fratilor nu ii mai spuneti ce sa ia, ce sa bea ca ea probabil alta problema si voi o indopati cu CACATURI.
Nici nu stiu de ce mai citesc eu cred ca e troll cum sa ai o problema asa mare si sa stai sa dai din taste cand ar trebui sa te duci sa consulți un medic.
O sa ti dau ignore total ca m-am săturat să ti citesc prostiile. Trezeste te si du te la medic ca nimeni de aici nu o sa te ajute
Baftă la cat mai multe întrebări stupide.

| Mosotti a răspuns (pentru BuBBlesykeSs):

Nu e Troll, multi nu duc la medic, am intalnit multe cazuri, stau asa si nu se duc pentru ca sunt indoctrinati de familie, cunoscuti, prieteni ca nu e bine la medic, ca stiu ei doar sa dea pastile, ca e bine doar la psiholog, ca sa lupte singuri cu problema.
O prostie, nu poti nene, trebuie la medic, ala da tratament daca e cazul, se ia un timp, apoi se scapa, alta sansa nu e decat sa se chinuie omul, sa ramana asa sau sa i se agraveze problema si ii fura din viata.

Eu am multa experienta pe domeniu si stiu ce spun. Si cel mai corect e sa se duca la medic, ai dreptate, nu sa i se zica ce sa ia, noi aici dam doar indrumari, pareri, in final doar doctoru decide ce sa ia. Pai de aia nu se duce omu la medic vezi? Ca vine unu si altul si zice orice in afara de un tratament corespunzator.

Daca medicul considera ca trebuie psiholog, o va zice, dar nu cred. Si mereu am zis sa nu se duca omul prima data la psiholog ca ala desi nu are nici o treaba cu medicina, se baga si in medicina si de multe ori zice ca nu e cazul de medic.
Sunt si multi care recunosc problema si ii trimite pe pacienti la medic, dar enorm de multi nu o fac.
Te ia ca sa rezolvam cauzele, nu simptomele, dar cauzele nu le stie nici dracu de fapt. Cauzele e genetica defecta care te predispune catre anxietate, depresie sau ce o fi, ca unu care are genetica tare, la aceiasi factori nasoi, nu are nimic.
Si daca faci afectiunea, un factor negativ doar declanseaza sau agraveaza, dar problema mocnea de dinainte, nu trebuie sa fie un motiv pentru care un creier defect sa se manifeste nasol, e boala de organ de fapt.
La psiholog se trateaza erorile de gandire, comportamente inadecvate, ce nu are legatura cu o boala psihica.

| Andreeaioan115 explică (pentru Mosotti):

Ma duc azi la psihiatru, am avut mult stres la viata mea, dar nu am crezut ca o sa ajung cu asa problema de gravă. Incerc sa îmi controlez Tristețea, dar oricum nu reușesc sa scap de insomnie.Insommia îmi scurtează viata. Dacă nici medicii nu ma pot ajuta?

| Andreeaioan115 explică (pentru BuBBlesykeSs):

Insomnia scurtează viața.Sa știi că încă am o speranță. Sunti multi care îmi zic să mă accept așa cu insomnii sau faptul că o sa stau toată viața pe somnifere.

| Mosotti a răspuns (pentru Andreeaioan115):

De ce sa iti pui tu problema ca daca nu te pot ajuta medicii? Vezi? E tipic anxietatii. Si daca te pot ajuta?
Sigur ca te pot ajuta, fi sigura.
De unde sti tu ca nu au cum sa te ajuta sau ca nu ar putea? Spui inainte sa vedem! Daca dupa aia nu se poate, abia atunci poti zice, insa nu va fi asa.

Normal ca insomnia scurteaza viata.
Nici unu nu ne asteptam sa ne imbolnavim de una sau alta, dar se intampla.
Deci e f clar ce ai. Sa imi zici ce a zis medicul si ce ti-a dat.

| Andreeaioan115 explică (pentru Mosotti):

Ok.Daca nu o sa ajung nici măcar la 40 de ani? Dacă o sa rămân cu insomnia toată viata?

| BuBBlesykeSs a răspuns (pentru Andreeaioan115):

Pai normal ca o scurtează daca nu tratezi, eu zic sa nu mai asculți in gura lumii pentru ca multi spun prostii si te dau inapoi.
Te rog eu du te la un specialist sa nu o faci prea târziu, ca nu o sa apuci nici 30.
O sa mi mulțumești dupăwinking

| Mosotti a răspuns (pentru Andreeaioan115):

Un om sanatos ca lumea, infrunta realitatea oricare ar fi ea, nu se teme, daca moare la 85 ani bine, daca mare la 37 e iarasi bine, nici nu isi pune aceasta problema de fapt, chiar daca are ceva, se duce, se trateaza, sau incearca macar, si apoi ce o fi o fi.

Dar pe tine medicul te va ajuta sigur, nu ramai asa in nici un caz, bine ca zici ce gandesti, ca sa imi dau seama 99 % ce ai, adica anxietate.
Ai zis ca te duci la medic azi? Nu pare ca ai fost, ca nu mi-ai spus ce ai facut acolo.
Sa zici neaparat tot la medic, sa nu ascunzi nimic, sa zici si ca iti pui mereu acest daca va fi ceva rau, insomnii, si ce mai simti.

Am trecut si eu prin ce treci tu, se rezolva.
Aveam anxietate, nu dormeam bine, ma bantuiau tot felul de ganduri anxioase, agitatie desi eram obosit, deci mintea mea era in priza in loc sa fie relax sa poata adormi, si asta a durat cam 3-4 ani, ca nici eu nu m-am dus la medic din prima ca nu stiam ce si cum. Am rezolvat-o, am scos medicatia cand a spus medicul, si am ramas bine pe partea asta.

| Andreeaioan115 explică (pentru Mosotti):

Tot dormeai putin timp? Câte ore dormeai? Eu mereu am frica când vine noaptea pentru faptul ca nu voi reuși sa dorm. Mereu ma trezesc in timpul nopții brusc.Ma duc sa fac sport, poate o sa dorm putin mai bine. Prea multe nopți albe.

| Andreeaioan115 explică (pentru BuBBlesykeSs):

Cum adică? De ce ma sperii? Nu pot sa cred o sa mor devreme. Vreau atat de tare sa scap de aceste insomnii, mâine ma duc la un specialist de urgentă, sper sa gasesc un specialist bun.Eu sunt din Rep.Moldova

| Mosotti a răspuns (pentru Andreeaioan115):

Adormeam greu, dupa ce adormeam, dormeam, dormeam cam 4-5-6 ore sa zic.
Te intrebasem ce ai facut la medic ca ziceai ca te duci, sau te duci maine? Ca daca aveai programare trebuia sa te duci azi.
Fa sport ca e sanatos, dar nu acolo e problema, sa nu cumva sa te agite si mai tare, dar fa, rau nu face.

| BuBBlesykeSs a răspuns (pentru Andreeaioan115):

Pai daca vrei sa scapi du te si trateaza te si nu mai cauta răspunsuri aici, ca nu e nimeni medic AICI.

| Andreeaioan115 explică (pentru BuBBlesykeSs):

Dacă o sa mor la 27-30 de ani.Normal ca ma duc mâine la medic sper sa gasesc un specialist bun.

| Andreeaioan115 explică (pentru Mosotti):

Eu vreau sa dorm măcar 6 ore, eu inainte de culcare ascult meditație si încerc sa fiu calma și sa nu am ganduri, oricum nu îmi vine somnul.Numai vreau sa trăiesc asa, e prea greu.Maine ma duc. Intelege ca e complicata și treaba cu carantina.

| Mogiojojo a răspuns (pentru Andreeaioan115):

Citeste asta:
https://www.andyszekely.ro/intentia-paradoxala/

Si asta:
https://www.lapunkt.ro/......de-nimeni/

Si nu in ultimul rand, cum spunea cineva mai sus, scapa de rutina! Gaseste in casa o ocupatie, ceva ce n-ai mai facut pana acum. Noi nu suntem robotei sa facem acelasi lucru non-stop si sa fim fericiti.
Si ineaparat aplica metoda din primul link: incearca sa NU dormi, adica impune-ti chestia asta.

| Mosotti a răspuns (pentru BuBBlesykeSs):

Daca nu se duce la medic sa zica ala daca are nevoie sau nu de tratament, nu gandeste prea mult, creierul ei este in agitatie de la problema pe care o are.

| BuBBlesykeSs a răspuns (pentru Andreeaioan115):

Cum sa nu te ajute esti in ultimul stadiul la vreo boala grea?
Ti a zis cineva ca esti pe moarte?
Eu zic sa fi mai optimistă totul are o rezolvare, si nu ti mai face atatea iluzii ca de aia nici nu poti dormi GANDESTI PREA MULT.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Toti o sa murim. Pastile homeopate - zero barat. Nu mai minca aiureli, fa sport, stai linistita o ora-doua inainte de culcare - fara teveu, pc, telefon, si totul va fi bine.

| minrest a răspuns:

Cauta pe net ce este homeopatia, pe ce principii se bazeaza, caci stiu ca esti desteapta; o sa iti dai seama ca ai baut apa chioara, asa ca nu avea ce sa se schimbe. Cauta si despre melatonina, o sa vezi ca nu e somnifer, nu e medicament, ci este un supliment alimentar, un hormon pe care si corpul nostru il produce; ia-ti melatonina de 3 mg, foloseste-o exact cum te-am invatat eu, si vei vedea rezultatul.

| Andreeaioan115 explică (pentru minrest):

Ok,de mâine beau melatonina sper sa scap de insomnii?

| Andreeaioan115 explică (pentru minrest):

Crezi ca după un timp ce beau melatonina o sa îmi revină somnul natural? Dacă am o tiroida hiperactivă și de asta am insomnie?

| minrest a răspuns (pentru Andreeaioan115):

Ia la aceeasi ora, culca-te la aceeasi ora, dupa o jumatate de ora; sunt aici, nu plec nicaieri.

| minrest a răspuns (pentru Andreeaioan115):

Exact asta cred; cu tiroida s-a lamurit; nu pot ghici viitorul, dar asta e pasul cel mai bun, sa iei melatonina.

| Andreeaioan115 explică (pentru minrest):

Știi atunci când beau pastile nu ma simt prea bine, am dureri de fiere.

| minrest a răspuns (pentru Andreeaioan115):

Cand iei medicamente; e normal, suprasolicita ficatul, si cum tu esti sensibila, caci ai avut multe probleme, te doare. DAR. Suplimente alimentare ai luat? Tu nu ai luat niciodata spirulina sau lecitina, foate multi iau astea doua. Extract de armurariu, omega3, catina, nimic? Suplimentele alimentare nu sunt medicamente, si nu incarca ficatul; poate unele sa il incarce dar mult mai putin, asa ca nu are de ce sa te doara.

| Andreeaioan115 explică (pentru minrest):

Sper din tot sufletul ca melatonina sa ma salveze. Doamne ajuta!

| minrest a răspuns (pentru Andreeaioan115):

Mult succes, sa te culci la aceeasi ora; ia in fiecare seara. Sa mai ai de grija si sa faci ceva sa obosesti un pic peste zi. de asta oricine are nevoie, ca sa doarme.

| Andreeaioan115 explică (pentru minrest):

Sper sa revină somnul.E oribil sa îți doresti sa dormi și totuși sa nu reusesti.Traiesc un coșmar.

| minrest a răspuns (pentru Andreeaioan115):

Da, e groaznic, ce e drept.

| Andreeaioan115 explică (pentru minrest):

Nu am trecut niciodata prin asa ceva. Oare o sa scap de acest coșmar? Tu ai avut asa perioada de insomnii?

| minrest a răspuns (pentru Andreeaioan115):

Ti-am mai zis, eu am avut ani la rand. La mine a fost in parte dereglarea programului prin culcarea la ore foarte diferite.

| Andreeaioan115 explică (pentru minrest):

Sper sa ma ajute si pe mine melatonina.Dar eu mereu am avut un somn regulat. Sper sa îmi revină somnul, nu am nevoie nici de bani, iubire acum am nevoie doar de somn. Asta este cea mai mare dorința a mea.

| Donsavas a răspuns:

Tulburările de somn pot fi cronice, deci Da, vei depinde toata viata de somnifere, dar nu de homeopate ca alea nu au efect. Mergi la medic!

| Andreeaioan115 explică (pentru Donsavas):

Chiar o sa depind toată viata cu somnifere? Crezi ca am insomnie cronica? Eu numai vreau sa trăiesc asa...

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Cât timp tu ești convinsă că așa o să trăiești, da, așa o să fie. Dacă nu vrei să-ți scoți ideile astea fixe din cap, n-avem ce să-ți facem. Eu ți-am zis, dacă n-ai activitate ziua, normal că nu dormi noaptea. Nu vrei să înțelegi.
Ai nevoie de psihoterapie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ales doctorul greșit trebuia la psihiatru sa mergi sa îți dea antidepresive și anxiolitice pentru anxietate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Schimba rutină și o să-ți schimbi și viata, nu știu de ce ai cauzele astea, dar ce știu e că noi oamenii suntem ființe schimbătoare și o data ce ne adaptam unei monotonii devenim anxioși(oamenii acum mult timp dormeau unde apucau și nu aveau același pat pentru totdeauna, sa dormi în aceeași încăpere cu același pat, aceleași gânduri îți vin și aceleași insomnii) cate vreme o sa stai asa, așa o să ramai, nu știu incepe cu lucruri mici, degeaba iei pastile chestia asta tine de la creier, schimba pozitia patului, domi pe canapeaua din sufragerie, dormi la altcineva, dormi pe jos chiar#nu glumesc chiar ar putea ajuta, are multe beneficii fă o redecorare in care sa te simți fresh. Și atunci sa vezi cum dormi liniștită. Practic și reinviat, la propriu.

| Andreeaioan115 explică (pentru anonim_4396):

Eu schimb camera, beau ceaiuri nimic nu ma ajuta.

Răspuns utilizator avertizat
| morfeo a răspuns:

Da

| Andreeaioan115 explică (pentru morfeo):

Ce da? O sa trăiesc asa toată viata? Eu dispar.

| Andreeaioan115 explică (pentru morfeo):

De ce spui ca asa o sa trăiesc? Gata eu azi dispar...

| Andreeaioan115 explică:

Sunt urata, bolnava.Nu pot sa îmi impun organismul sa doarmă dacă nu pot. Tampit/a care ești.

| Andreeaioan115 explică:

Da ai dreptate sunt urata. Altceva? Te simti mai bine acum?

| RandomPie113 a răspuns (pentru Andreeaioan115):

Nu esti urata

| Andreeaioan115 explică (pentru RandomPie113):

Dar sunt bolnava cu insomnii.

| RandomPie113 a răspuns (pentru Andreeaioan115):

Poate este doar pentru o perioada de timp

| Andreeaioan115 explică (pentru RandomPie113):

Daca o sa trăiesc așa cu insomnii, eu am sa fac o prostie...

| Mosotti a răspuns (pentru Andreeaioan115):

Daca faci ce ti-am spus si vei face clar, nu o sa mai traiesti asa si nu vei face o prostie ca nu are sens. As fi de acord cu prostia daca si numai daca ai incercat tot ce se putea si n-ai scapat, atunci este alta situatie, ca inteleg cum chinuie insomnia, agitatia, te rupe, oboseala, nervi si asa mai departe, dar ai putina rabdare si se rezolva, si fi optimista, ca nu ai fi optimista nejustificat.

Ai toata viata inainte, nu e ceva incurabil. Daca era, ti-as fi zis sincer.
Melatonina e frectiune, nu vindeca anxietatea, iar cu tiroida este posibil sa fie hiperactiva, si da, e posibil ca si de la aia sa nu dormi, trebuie si o analiza la tiroida si anume FT4 si TSH ceri ca analize. Deci poti verifica si asta.
Daca esti agitata, inima bate mai tare, slabesti mai tare cu aceiasi mancare, ar fi tiroida. Te duci si la medicul psihiatru, dar faci si analizele la tiroida, daca tiroida e de vina te duci la endocrinolog, analizele la tiroida vin in 1-2 zile, vezi cum e, si abia apoi poti incepe trat de la psihiatru daca ti-l da.

| BuBBlesykeSs a răspuns:

Du te la muncă si sa vezi somnul naibii pe tinewinking

| iamprettybored a răspuns:

Am dat răspunsul ăsta acum ceva timp la o întrebare asemănătoare și a fost apreciat de editori, sper ca unele din sfaturi să te ajute și pe tine:

Trebuie sa iti restabilesti ciclul somn-veghe, este vorba de ciclul biologic in care corpul doarme si se trezeste in mod natural, de la sine. Daca iti pui la punct ciclul somn-veghe, poti chiar sa ajungi sa te trezesti fara alarma.
In primul rand, un adult sau adolescent are nevoie de minim 7-9 ore de somn pe noapte.

Ca sa iti restabilesti programul de somn, incearca sa te culci din ce in ce mai devreme pana când indeplinesti nr. de ore necesare de somn pe noapte.
Daca nu reusesti sa adormi, iti recomand in primul rand sa renunti la privitul ecranelor cu minim o ora inainte de culcare. Asta inseamna telefon, calculator, televizor, etc. Lumina albastra emisa de ecrane reduce secretia de melatonina, hormonul care induce starea de somn. De asemenea, asigura-te ca este suficient de racoare in camera. Pentru a adormi, corpul isi raceste temperatura, si ii este mai greu intr-un spatiu foarte cald. Incearca sa stai in alta parte decat camera in care vei dormi pentru minim jumatate de ora inainte de culcare. Mediteaza, fa tai-chi/yoga sau stretching ca sa te relaxezi. Citeste dintr-o carte inainte de culcare, studiile au aratat ca te ajuta sa adormi mai repede.
Fa efort fizic pe parcursul zilei, dar preferabil nu dupa ora sase. Nu manca cu o ora inainte de culcare. Consuma doar fructe/legume si seminte/nuci seara, sunt mai usor de digerat.

Incearca diverse ceaiuri inainte de culcare, in special lavanda, teiul si musetelul ajuta. Nu este recomandat sa iti faci un dus fierbinte inainte de culcare, deoarece ridici temperatura corpului. Incearca sa iti faci o rutina de seara pe care sa o respecti.

Sunt cateva chestii pe care le-am aflat cand am studiat despre somn, multa bafta!

(În afară de asta, recomand să discuți și cu un medic dacă poți, există tot felul de cauze pentru insomnie. Eu personal nu cred în homeopatie, e practic un extract din plante extrem de diluat, poți căuta video-ul făcut de Kurzgesagt pe Youtube să te lămurești.)

| Andreeaioan115 explică (pentru iamprettybored):

Crezi ca mai am șanse sa scap de acesta insomnie cronica?

| Andreeaioan115 explică (pentru iamprettybored):

Dacă o sa stau toată viata pe pastile de adormit? Vreau sa am somnul meu natural pe care îl aveam cândva.Dorm doar 4 ore noaptea atat. Oribil.

| iamprettybored a răspuns (pentru Andreeaioan115):

Am zis eu ceva de pastile de dormit? Am zis doar că poate ai altceva care cauzează insomnia, nu înseamnă că ai nevoie de pastile neapărat.
Îmi pare rău pentru tine! Încearcă să aplici treptat sfaturile pe care ți le-am dat. Sper să te ajute.

| Andreeaioan115 explică (pentru iamprettybored):

Mersi.Nu stiu nici eu care este cauza insomniilor, zilele astea am încercat sa fiu calma, totuși nu pot sa dorm normal. Poate am probleme cu tiroida.Nu stiu ce se intampla cu mine.

| TheMadKing a răspuns:

Ehe gata cu tine.

| Andreeaioan115 explică (pentru TheMadKing):

De ce spui asta?????????

| TheMadKing a răspuns (pentru Andreeaioan115):

Am glumit. Cred ca tu din mai multe cauze ai aceste insomnii cum ar fi.
Stari de anxietate, depresie, zgomote, fumatul, alcoolul.

| ElisssssaMihaelaConstandache a răspuns:

Acu e normal ca s-a schimbat ora.Si nu, nu ai sa mori suna -ti medicul de familie sa ti faca el o recomandare. Sanatate

| ElisssssaMihaelaConstandache a răspuns:

A da am uitat sa mentionez cumpara ti ceai linistit sau somn linistit daca zici la farmacie sigur stie ce sa ti deie

| Andreeaioan115 explică (pentru ElisssssaMihaelaConstandache):

Dar eu sunt liniștita? de ce am aceste insomnii? Vreau sa fiu om normal

| ElisssssaMihaelaConstandache a răspuns (pentru Andreeaioan115):

Draga mea eu nu am idee de ce ai insomnii cauta pe net intreaba un medic noi nu suntem in masura sa te ajutam cu asta eu îți pot recomanda somnifere ca bromazepam dar ti le da doar cu rețeta verde din aceia specială si cu sfatul medicului bine-inteles

| blackno1 a răspuns:

Eu iau cate doua tablete passiflora. Merge

| rodriguesro a răspuns:

Nu. Uneori din cauza stresului acumulat si din cauza starilor de anxietate se ajunge la insomnii. La 18 ani e destul de devreme dar poate un psihoterapeut te-ar putea ajuta.