| Crisstinuuta a întrebat:

Buna,numele meu este Cristina, am aproape 14 ani.In urma cu 4 luni am slabit foarte mult, ajungand la greutatea de 39 de kg, de la 58 in numai 2 luni.Am decis sa ma ingras, acum am 45-45.5. Mentionez ca am 1.57 inaltime.Trist este faptul ca ma simt grasa, dar acum mananc si mult. In ceea ce priveste mancatul, pe cat posibil incerc sa ma abtin sa mai mananc dupa ora 6 ( cu mici exceptii). Ajutati-ma, spuneti-mi, este o greutate normala? Astept raspunsurihappy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

La această vârstă/înălţime, greutatea IDEALĂ/normală ar fi de 53 kg - vezi linkul :
http://www.dietetik.ro/......calculator

Înainte erai ANOREXICĂ ( la 39 kg ), acum eşti SUBPONDERALĂ ( prea SLABĂ )!

Ar trebui să "mai pui" vreo 5 kg...

Toate cele bune.

| fuzzer a răspuns:

Da! Este o greutate normala.Se spune ca inaltimea trebuie sa fie in concordanta cu greutatea, dar Cristinasmug, tu esti fata si-ti doresti un corp splendid.Deci esti perfecta.
suna-ma!

| ℓαυяα a răspuns:

La 1.57 inaltime, iti trebuie 47 kg happy

| moneantonella a răspuns:

Imi spui si mie te rog cum ai reusit sa slabesti de la 58 la 39 te rog?

| Crisstinuuta explică (pentru moneantonella):

Eu am facut o mare prostie, m-am infometat groaznicsad si facand si sport, am devenit din ce in ce mai anemica. Din pacate, am fost foarte disperata sa slabesc si din aceasta cauza am apelat la aceasta metoda GROAZNICA.Nu iti recomand sa faci asa ceva, cand aveam 39 de kg crede-ma nu mai puteam vorbii, pur si simplu era un efort prea mare, nu aveam energie.Dar te pot ajutabig grin m-am documentat foarte binebig grin