| bradutuI99 a întrebat:

Buna!
Numele meu este Mihai, am 23 de ani si in urma cu aproximativ 1 an m-am mutat intr-un alt judet din pricina unui loc de munca.
In tot acest timp mi-am schimbat mediul de viata, gatindu-mi mancare mai sanatoasa(fara ulei, paine alba etc.), m-am apucat de sport, am slabit in jur de 10 kg, mai pe scurt m-am concentrat pe mine insumi.
Locul de munca este unul destul de stresant dar reusesc de multe ori sa me deconectez in momentul cand ajung acasa.
Problema mea este urmatoarea: dupa aproximativ 3-4 luni dupa ce m-am mutat parul meu a inceput sa cada, la inceput cateva fire, acum avand momente cand am mainile pline de par efectiv atunci cand fac dus. Am luat pastile pentru asa ceva, samponuri speciale insa fara rezultat.
M-am adresat unui dermatolog care mi-a recomandat un alt tip de sampon dar e prea devreme sa ma pronunt daca functioneaza sau nu.
Pana la varsta asta, nu mi-a cazut deloc parul, fiind foarte des si sanatos, desi nu pot sa spun ca eram foarte grijuliu cu acesta.
Odata cu caderea parului, a intervenit si o schimbare a tipului de acnee pe care il am, constand in aparitia de cosuri mici doar in diferite zone(obraji, frunte si rar in zona gurii) fara de cele obsinuite care apareau rar pe diferite zone.
Totodata, simt ca problemele acestea sunt pe cale hormonala intrucat simt deseori schimbari de comportament si lipsa de libidou.
Pentru problemele mai sus mentionate am deja un tratament si astept sa vad cat de eficient este insa vreau sa aud o parere, poate a mai trecut cineva prin asta si stie care ar fi motivul schimbarilor bruste din corpul meu.
Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Dieta unilaterala e mai periculoasa decat a manca orice (dar variat).

| bradutuI99 explică (pentru doctorandus):

Ce imi recomandati sa consum pentru a avea o dieta echilibrata?
Cel putin alimentele de baza.

| doctorandus a răspuns (pentru bradutuI99):

Ce sa consumi? De toate si sa variezi ce mananci. Adica sa nu mananci mereu acelasi fel de mancare.

| doctorandus a răspuns (pentru bradutuI99):

Si bineinteles, daca ai probleme medicale: mergi la medic.

| Catrice a răspuns:

Dieta e de vina. Stai prost cu psihicul.

Răspuns utilizator avertizat
| Dandiiiiiiii a răspuns:

Esti sigur ca noul stil de viata e mai sanatos?
Plus stresul de care vorbesti.

| floruits a răspuns:

Bună ziua!

Există multe motive de ce ți se întâmplă aceste lucruti. Eu cred că este dincauza stresului. Încearcă să fii liniștit, bea multe lichide, fă mișcare zilnic, mănâncă sănatos, să ai o dietă sănătoasă, găsește-ți fericirea etc.

O zi frumoasă!