| nemotivare a întrebat:

Bună,o intrebare nu prea inteligenta,poți sa faci rost de la medic de familie/oftalmolog de scutire la sport pentru tot anul din cauza miopii mari? Vreau raspunsuri serioase,nu de genul "de ce ai lipsi la sport".Fac atletism de performanta si mi se pare ca profesorul meu de sport isi cam intoarce capul la unele fete si mereu la ora de sport am fost luata de ras de modul in care ma imbracam, in care ma miscam sau in ce pozitii eram numai din cauza profesorului de sport care atragea atentia acestor lucruri si colegii dupa radeau de mine din cauza acestor lucruri sad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Pe ce baza ti-ar da un medic o scutire daca tu faci atletism de performanta? Nu-ti da nimeni asa ceva.

| Violleta2022 a răspuns:

Pentru miopie nu se da scutire medicala la ora de sport!
Faptul ca tie nu-ti place de profesorul de sport sau de cum se uita colegii, nu este un motiv serios sa nu faci sport, sau sa-ti iei scutire medicala.
Aceea se poate obtine numai de la o comisie de medici, sau de la un medic specialist daca ai o boala cronica sau un handicap fizic.
Daca ai probleme de incredere in tine sau invidie, invata sa treci peste ele, nu sa fugi de ele, ca nu se rezolva singure, daca fugi de probleme.

| mi25 a răspuns:

Nu vezi ca intrebarea ta este pe contrasens? Cum sa fii scutita de sport daca tu faci atletism de performanta?