| anonim_4396 a întrebat:

Pana la ce vârstă cresc labiile mici? Eu am 16 ani și am labiile mici prea mari și ma simt foarte jenata de acest aspect. Iar culoarea labiilor e prea închisă. Ce as putea sa fac să deschid puțin culoarea labiilor? Am auzit ca exista creme pentru așa ceva. Menționez ca sunt virgina.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Au crescut deja, au ajuns la maturitate, ca fetei i se incheie cresterea la 16 ani.
Din pacate, cea ai tu este o anomalie cu care te-ai nascut (defect), fiindca labiile mici sunt mai mari decat cele exterioare.
Se pot corecta printr-o operatie estetica, la orice centru de chirurgie plastica. Operatia se numeste: "labioplastie".
Culoare lor nu se poate schimba, fiindca nu puetm modifica gentic pigmentatia pielii, cea cu care ne-am nascut, mostenita de la parinti.
Oricum nu are importanta culoarea pasaricii, ca nu mergi cu pasarica expusa la public si apoi, toti avem organele genitale un pic mai inchise la culoare, decat restul pielii, asadar nu va face nici o diferenta culoarea lor.
Din pacate, nu exista creme pentru asa ceva, ce ai auzit tu sunt mistouri facute de diversi.

| Mariaaa9999 a răspuns (pentru Violleta2022):

Și aceasta operație de labioplastie la ce vârstă se poate efectua?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Mariaaa9999):

In principiu, oricand dupa varsta de 18 ani, fiindca sunt situatii cand cresterea fetei este mai inceata si se incheie la 18 ani.
Fiind o operatie de estetica, deci care nu-ti infleunetaza sanatatea, este platita integral din buzunarul parintilor.
Asadar, cand parintii isi pot permite, se poate rezolva la orice centru privat din orasul tau.
Preturile variaza, asa ca, trebuie sa cauti cateva centre si sa aduni informatie.

Costul unei labioplastii este de 1.500 pana 2.000 de euro, in functie de chirurgul care opereaza, iar interventia este realizata cu mijloace si tehnologii medicale de ultima generatie, fara riscuri.
https://cronosmed.ro/......i-costuri/

| mihai69 a răspuns:

Nu trebuie să te simți jenată de aspectul labiilor tale. Mai ales că bărbații (desigur nu toți, însă suntem foarte mulți cei care) preferă să aibă ce linge și suge în cursul preludiului. Ir aspectul nu e nici pe departe unul neplăcut!
===
Cât despre citatul proferat de către @Anestezia (minții) cum că „Din pacate, cea ai tu este o anomalie" mă văd nevoit că singura anomalie în acest caz este modul ei de a gândi.
===
Sănătoasă să fii, lasă labioplastia că nu merită chinul și cheltuiala față de singurul beneficiu - stima de sine - din cauză că nu te poți tu accepta așa cum ești. Dacă chiar vrei să faci ceva în privința asta, mai bine mergi la un psiholog să te ajute să te apreciezi indiferent de aspectul organelor genitale.

| aXy99 a răspuns:

Nu ar mai trebui sa creasca. Nu e nicio problema si n-ai nevoie de nicio operatie.

| ZarzarăCruduță a răspuns:

Nu te mai studia atata ca nu ne pasa cum arata important e sa ne-o dai