| Vögeln a întrebat:

Pisica mea este mascul si foarte bataus cand e vorba de teritoriul si pisicile lui. Are 5-6 kg. Nu stiu cum a reusit dar cred ca si-a rupt o labuta. Adica schiopateaza si ii tot tremura labutacrying. Ce sa fac? Sa ma duc acum la verteriar nu potcrying. Sa-i-o infasor? Hellpp!crying. funda+vot!@ pe loc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| ღϨpɘcίαɭḞɘɘɭίηḡsღ a răspuns:

Ar trebui sa-l duci la veterinar daca intr`adevar iti iubesti motanul. Sa luam in considerare ca ai niste probleme si nu ai pe cine sa pui sa mearga cu el. Atunci, ar trebui sa gasesti o scardura mai lata, de lungimea piciorusului motanului. Acea scadura sa o legi destul de strans ( sa nu joace deloc labuta ) de picior cu ajutorul unei feshe din farmacie ( este alba, sigur stii cum arata ).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca schiopateaza(deci poate merge cu ea,chiar si schiopatand), e clar ca labuta nu-i este rupta, ci doar ranita.Nu e nevoie sa-i faci ceva neaparat,se va vindeca singura,mai mult ca sigur si nu e nevoie sa o infasori(nu-i va fi de nici-un folos). Totusi,cel mai bine ar fi sa-l tii sub supraveghere o perioada si sa-l protejezi pana-si revine(asta insemnand sa nu-l mai lasi afara, decat supravegheat, sau daca sa il lasi intr-un loc 100% sigur).

| carlyador a răspuns:

Nu cred ca labuta este rupta. Si eu am o pisica, iar acum 3 luni si-a rupt labuta. Maseaz-o ușor pe labuta in fiecare zi. După maxim o luna labuta va fi ca la început. Nu intra in panica, așteaptă câteva zile făcând acest masaj zilnic. După o săptămana labuta se va reface, dar nu complet.
După o luna dacă labuta nu se reface, poți sa o duci la veterinar.
Așa a patit si pisica mea, m-am speriat foarte tare, dar i-am făcut acest masaj si a functionat. Acum este bine.winking