| anonim_4396 a întrebat:

Buna, pot da in judecata dentistul pentru vatamarea dintelui? Am fost la dentist si aveam o carie mica la dintele frontal si ea din greseala mi-a atins nervul dupa care mi-a scos nervul la dintele frontal dupa care mi-a ros foarte tare dintele stricandu-i forma si am dureri foarte mari de atunci la dinte. Plus am platit suma de 100 euro, am cazut in depresie de atunci si am inceput sa iau antidepresive si sunt traumatizat pentru ca tineam mult la dintii din fata, spuneti-mi va rog ce as putea face, as putea da in judecata sau cum as putea repara ce a stricat ea sau daca pot sa imi intorc nervul inapoi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Trebuie să mergi la medicul legist si apoi la alt stomatolog sa te evalueze. După, îl dai in judecata. Nu te astepta sa fi despagubit prea mult.

| Lofiboy a răspuns (pentru Donsavas):

Dar daca ma duc la acea dentista si o bat mar, ce risc? vreau sa-mi fac singur dreptate daca legea e de rahat

| Donsavas a răspuns (pentru Lofiboy):

Riști să intri în pușcărie sau sa plătești amenda. Judecătorul sau polițiștii nu vor fi ingaduitori cu tine fiindcă iti faci dreptate singur.
Gândește te ca are bani si un statut social. Se poate judeca cu tine daca ii dai motive de genul asta.

| ancaval a răspuns:

De ce să-l dai în judecată?
De ce să NU vorbești personal cu medicul?

| FreeRaskolnikov a răspuns:

Nervul cu siguranta nu il inlocuiesti. Este foarte ciudat ca ti-a scos nervul doar din cauza unei carii mici. Acel dinte nu mai are "viata" iar in timp o sa se deterioreze. Nu ti-a plombat medicul dintele dupa ce l-a "ros foarte tare"? Asta e ciudat.