Întrebare recomandată | Crazydyana a întrebat:

TPU! De curand am fost la un control oftalmologic pentru ca vedeam putin cam in ceata la distanta. Medicul mi-a spus ca am un inceput de miopie la ochiul drept, mai exact de -0.5. Totodata mi-a dat si ochelari cu care observ ca ma impac destul de bine. Intrebarea mea este acum: mi-ar putea stagna, doctorul mi-a spus ca fiind foarte mica este destul de posibil sa-mi stagneze si sa nu mai creasca daca voi purta ochelarii, dar eu as vrea sa aflu si din alte cazuri daca exista cineva pe aici care a avut asa aceva sau care are si caruia i-a stagnat. Va rog mult, daca mi-ati putea raspunde! Funda mare!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Anuşca1698 a răspuns:

Buna.Tot ce e posibil! Unii medici spun ca daca dioptria este mica, e posibil sa stagneze.SUnt multe cazuri in care pacientul poarta doar cateva luni ochelarii din cauza ca dioptriile sunt mici si se corecteaza. Daca ii porti corect, ai grija la alimentatie cred ca se poate corecta vederea.Ai grija sa nu te uiti deasupra ochelarilor, medicul mi-a spus ca nu e deloc bine.
Multa bafta!

| Crazydyana explică (pentru Anuşca1698):

Multumesc foarte mult pentru informatiile date. Dar totusi as mai dori sa te intreb ceva..Cand spui sa am grija la alimentatie, la ce anume te referi mai exact? Ce nu e bine sa consum?

| Anuşca1698 a răspuns (pentru Crazydyana):

Sa ai grija ce mananci...adica sa te bazezi mai mult pe fructe si pe legume, mai ales morcovii, ajuta la vedere.Un pic de colo un pic de colo si vederea se reface.Mie imi pare foarte rau ca nu am mers la timp la control.

8 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Dacă nu vei sta mult în faţa calculatorului şi vei purta ochelarii aşa cum ţi s-a recomandat de către oftalmolog, ai şanse ca miopia să şi stagneze sau, cel puţin, să nu avanseze foarte repede.

| violetflyer a răspuns:

De consumat... Mananca fructe si legume portocalii, cum ar fi morcovul si kaki (curmale)!

| Crazydyana explică:

Multumesc tuturor pentru sfaturile date!

| AnOn1mUsss a răspuns:

Frate, toata lumea are un 0.5 mic la ochi, nu ai de ce sa te ingrijorezi happy

| XVeynGarsX a răspuns:

Sa sti eu am miopie la ambi ochi de -2.5 si port ochelari de 1an si ceva dar sa stii ca daca i-i port in fiecare zi nu numai ca stacneaza dar cu timpul o sa se vindece.Mie asa mi-a spus doctorul...Sa nu razi dar ca sa-ti ajuti ochiul manaca morcovi ajuta. SUCCES

| octav13 a răspuns:

Da se poate happy