| Tutuianu_Razvan_1999 a întrebat:

Buna
Recent medicul meu ortodont mi-a pus niste elastice peste aparatul dentar si mi-a aratat cum se folosesc si asa mai departe insa am uitat sa il intreb un lucru si el vine doar odata pe luna. Acele elastice mi-a recomandat sa le port toata ziua si sa le dau jos doar cand mananc, iar cand ma culc sa-mi mai pun unul. Acum intrebarea mea: le pot da jos cand ma duc la scoala?(8-9 ore). Nu prea pot sta cu ele deoarece mai trebuie sa mananc intre timp si de obicei iau cate o gustare odata 2 ore si la scoala va fi cam imposibil cu acele elastice. Deci, isi vor mai face efectul daca le dau jos 8-9 ore pe zi?
Multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ca sa fi sigur sună l pe domnul doctor si intreaba l pe el.

| Escain a răspuns:

Preferabil ar fi sa porti elasticele si in acea perioada, am avut si eu. Eventual le scoti cat timp mananci si apoi le pui la loc sau folosesti unele noi