| iooaaand a întrebat:

Buna! Se poate ca din cauza ca am slabit cateva kg(oricum sunt mai slabuta, dar din păcate am mai pierdut cateva kg) sa am menstruație mai lunga? Sau din cauza stresului(trec printr-o perioada mai grea)?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Floridori a răspuns:

Menstruatia dureaza in mod normal de la 2, 3 zile pana la 7 zile.
Daca se intampla o singura data sa depaseasca cu o zi sau doua, nu ar trebui sa te ingrijorezi.
Daca ai o greutate mai mica decat cea considerata minima pentru o viata sanatoasa in cazul varstei si a inaltimii tale, desigur ca apar dereglari hormonale ce influenteaza si ciclurile si menstruatia, acest proces fiind influentat hormonal.
Daca lungimile de 8-9 zile de sangerare menstruala persista pe o perioada mai lunga de 3 luni/3 cicluri menstruale, ar fi cazul sa te prezinti in primul rand la medicul endocrinolog si mai apoi la medicul ginecolog.
Orice sangerare mai lunga de 10 zile sau care necesita schimbarea absorbantului la mai putin de o ora, necesita consultatie medicala.

Incearca sa te mentii la o greutate sanatoasa pentru a evita dereglarile hormonale cauzate de acest aspect si pentru a nu fi declansate probleme de sanatate asociate.

6 răspunsuri:
| Floridori a răspuns:

Defineste, te rog "menstruatie mai lunga".

| iooaaand explică (pentru Floridori):

Pai de obicei ma tine 5 zile dar acum am intrat in a 6 zi si tot sangerez la fel si luna trecuta m-a tinut 8 9 zile

| iooaaand explică (pentru Floridori):

Nu curge mult, adica schimb absorbantul la cateva ore. Eu am pus totul pe seama scaderii in greutate si a stresului care o sa mai dureze din păcate inca putin, sper sa fie asa. Oricum vreau sa fac o programare la ginecolog sa fac un control sa vad daca e normal sau nu. Dar iti multumesc din suflet pentru răspuns, sunt putin ingrijorata dar sper sa fie totul ok!

| Floridori a răspuns (pentru iooaaand):

Cu drag!
Multa sanatate!

| iooaaand explică (pentru Floridori):

Iti multumesc din suflet!

| Floridori a răspuns (pentru iooaaand):

Menstruatia dureaza in mod normal de la 2, 3 zile pana la 7 zile.
Daca se intampla o singura data sa depaseasca cu o zi sau doua, nu ar trebui sa te ingrijorezi.
Daca ai o greutate mai mica decat cea considerata minima pentru o viata sanatoasa in cazul varstei si a inaltimii tale, desigur ca apar dereglari hormonale ce influenteaza si ciclurile si menstruatia, acest proces fiind influentat hormonal.
Daca lungimile de 8-9 zile de sangerare menstruala persista pe o perioada mai lunga de 3 luni/3 cicluri menstruale, ar fi cazul sa te prezinti in primul rand la medicul endocrinolog si mai apoi la medicul ginecolog.
Orice sangerare mai lunga de 10 zile sau care necesita schimbarea absorbantului la mai putin de o ora, necesita consultatie medicala.

Incearca sa te mentii la o greutate sanatoasa pentru a evita dereglarile hormonale cauzate de acest aspect si pentru a nu fi declansate probleme de sanatate asociate.

| dinaprilie a răspuns:

Pe stres asi paria.