| Cristi48 a întrebat:

A mai intampinat cineva sa aiba probleme cu matreata (grav)? Cum adica? Pai, fac matreata de cativa ani buni (6-7) si in ultimii ani am fost de cateva ori la medic, am facut in jur de 3-4 tratamente de am ajuns sa mi se ia. Ultima data (in iulie) mi s-a dat un tratament cu Zn efervescent de 10mg, un sampon de la asis pharma si lactiferon derma. Faza e ca fac tratamentul asta de ceva timp, cam de 2 luni (mentionez ca Zn-ul l-am luat 40 de zile si mai am 20 de zile in septembrie de luat, dar lactiferonul l-am luat doar 10 zile si mai am de luat inca 20 de zile). Cand am fost la dermatologie ultima data am intrebat daca e posibil sa am pisoriazis. Faza e ca pe atunci cand m-a consultat aveam scalpul curat ( nu stiu cum de s-a intamplat asta, posibil din cauza ca m-am spalat pe par cu o seara inainte si am decis sa ma usuc cu un feon). Acum orice as face, indiferent ca ma spal pe par, ca nu ma spal, practic e la fel. Am capul plin si sprancenele, da' nu e matreata mica, sunt coji mari si am observat ca ultima daca cand le am luat dupa scalp (cu penseta) m-a durut scalpul in zonele specifice de matreata luate cu penseta si din ce am vazut in oglinda aveam un fel de pete pe cap. Judecand ca e atat de naspa... ar trebui sa am suspiciuni de psioriazis, chiar daca dermatologul mi-a spus ca nu o sa am niciodata? (da, clatesc bine parul, da' degeaba)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| alina2k18 a răspuns:

Se numeste dermatita seboreica ce ai tu.
Prezenta si pe scalp si pe fata.
Incearca samponul Selsun blue dar varianta pentru toate tipurile de par, e cutia albastra. Rezultate dupa prima spalare. Spala-te la 3 zile cu el si tine-l si 2-3 minute pe scalp pana clatesti.
Pt fata o crema pentru dermatita seboreica.
Usuca parul cu foehnul intotdeauna tinut la 20 cm de par.

| 1cristi1 a răspuns (pentru alina2k18):

Idem!
Crema pentru față se numește NIDOFLOR și este foarte buna pentru dermatita seboreică... și eu ma lupt cu aceeași "boala"

| Cristi48 explică (pentru alina2k18):

L-am folosit! A avut un efect destul de ok, da' nu mi-a trecut de tot. L-am folosit in jur de 4 luni, da' tot mai aveam matreata atat in sprancene cat si in lateral pe scalp.

| Raizing a răspuns:

Cauta alt medic...

| Cristi48 explică (pentru Raizing):

Deja am cautat laughing. Ma gandeam sa merg la Regina Maria...