| Radandam a întrebat:

Bună seara! Acum 10 ore m-am înțepat într-o sârmă, faza e ca dupa astea 10 ore m-am spalat din nou cu apa calda si sapun si zona piciorului este neatinsa,nu are nici un semn, nu a fost străpunsa deloc ca altfel se vedea ceva acolo, m-am sters cu vată si betadina din nou. Intrebarea mea este,daca nu a fost strapuns piciorul, nu a iesi sange nimic, probabil a fost doar pișcătură aia, e posibil sa se infecteze cumva? Care ar fi semnele care ar trebui sa le urmaresc astazi si maine? Nu vreau sa ajung la spital pentru ca piciorul nu pare a fi deloc atins.Multumesc.Astet sfaturi!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Esti ok. Daca nu ai taietura vizibila nu o sa problema. Daca chiar vrei sa pandesti zona, cel mai sugestive semne is roseata, mancarimi si umflatura in zone unde te-ai intepat.

| Radandam explică (pentru Wr3nch):

Buna seara.Vaccinul de se face in clasa a 8 a este de antitetanos? eu am facut un vaccin in clasa a 8 a dar nu mai stiu pentru ce era, si ce se facea.Și daca mi l-am facut in clasa a 8 a, vaccinul asta ma poate scuti de o infectie cu tetanos daca m-am înțepat acum si l-am facut acum 4 ani? Multumesc!

| Wr3nch a răspuns (pentru Radandam):

Nu stiu ce se facea in a ota dar pentru tetanos se face cand ai o rana care il poate necesita. Din nou, repet daca nu ai rana vizibila care a sangerat nu ai de ce sa te stresezi.

| Catrice a răspuns:

Ce va mai speriați unii din nimic...

| razvan34567 a răspuns:

Esti ok. Daca nu ai taietura sau nu ai fost intepat foarte adanc nu ar trebui sa constituie un pericol. Daca chiar vrei sa observi zona, cel mai saparente semne sunt roseata, mancarimi si umflatura in zone unde te-ai intepat.

| Radandam explică (pentru razvan34567):

Buna seara.Vaccinul de se face in clasa a 8 a este de antitetanos? eu am facut un vaccin in clasa a 8 a dar nu mai stiu pentru ce era, si ce se facea.Și daca mi l-am facut in clasa a 8 a, vaccinul asta ma poate scuti de o infectie cu tetanos daca m-am înțepat acum si l-am facut acum 4 ani?