| Radandam a întrebat:

M-am înțepat într-o sârmă dar pe partea laterala a piciorului.Nu am calcat direct in sarma aia, ci am mutat piciorul si m-a pișcat în lateralul piciorului.
Si aveam si ciorapi nu eram pe piciorul gol. Daca spal cu putin spirt locul acela este ok? Nu se vede nimic in neregula in zona aia, dar totusi zic sa fac asta. Astept raspunsuri. Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Nu ai nimic, doar spaima că poți păți ceva te face să simți durere mai mult decât există. În câteva ore va ceda și disconfortul pe care ti l-a provocat acea sârmă. Să ai grijă unde calci, fiindcă e riscant să ajungi la spital in această perioadă.
Și, Doamne fereste, daca tot s-ar intampla ceva, poate ca si farmaciile vând vaccin antitetanos si o rogi frumos pe farmacistă să ți-l facă (vezi tu cum faci), spui că ti-e frică să mergi la spital din cauza pandemiei.Și poate că va găsi intelegere.
Dar repet, nu cred că vei avea probleme. happy

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Spala piciorul cu apa calda si sapun, acum, imediat.

| Radandam explică (pentru Violleta2022):

Buna seara.Vaccinul de se face in clasa a 8 a este de antitetanos? eu am facut un vaccin in clasa a 8 a dar nu mai stiu pentru ce era, si ce se facea.Și daca mi l-am facut in clasa a 8 a, vaccinul asta ma poate scuti de o infectie cu tetanos daca m-am înțepat acum si l-am facut acum 4 ani? Multumesc!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă pielea a fost străpunsă, ar trebui să faci un vaccin antitetanos.
Dacă nu, spală și dezinfectează cu spirt.

| Radandam explică (pentru sadrian46):

Buna seara.Vaccinul de se face in clasa a 8 a este de antitetanos? eu am facut un vaccin in clasa a 8 a dar nu mai stiu pentru ce era, si ce se facea.Și daca mi l-am facut in clasa a 8 a, vaccinul asta ma poate scuti de o infectie cu tetanos daca m-am înțepat acum si l-am facut acum 4 ani?

| sadrian46 a răspuns (pentru Radandam):

Există un termen după care, acest vaccin, chiar dacă l-ai făcut, trebuie reluatm dacă ai risc de infecție cu tetanos. Asta îți spune medicul. Este boală mortală, fără antidot. Nu te mai scapî nimeni și nimic.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Depinde, dacă a apărut sângele sau e doar o zgârietură la suprafața pielii...
Cum au spus și ceilalti, spală rana cu apă și săpun, clătește bine cu apă curată si dezinfectezi, fie cu betadină, fie cu spirt (chiar si apa oxigenată e bună, dacă nu ai alt dezinfectant). dacă vezi sânge, storci bine. Si abia apoi, speli si dezinfectezi.
Urmărește zona cu pricina, dacă azi sau mâine, isi va schimbă culoarea (se invineteste sau devine rosu-sângeriu), atunci trebuie să te duci la medic. Dar nu cred că e cazul, dacă e doar o zgârietură superficială.

| Radandam explică (pentru floresdemayo):

Buna ziua, va multumesc pentru raspuns. Voiam sa precizez ca nu mi-a curs sange, si nici nu se vede exact zona unde m-am intepat. Vreau sa precieze ca prima data mi-am dat cu spirt si dupa vu betadina pana sa va citesc voua raspunsurile, si dupa ce le am citit m-am spalat cu apa calda si sapun si acum zic sa ma spal din nou cu apa si sapun si sa imi dau dupa cu spirt si apoi cu betadina. Dupa 2 ore jumatate de cand m-am intepat simt o presiune usoara in zona aia unde am fost intepat, probabil ca unde ma gandesc sa nu fie ceva grav.

| Radandam explică (pentru floresdemayo):

Mulțumesc frumos, asa mi-a zis si mama, o sa imi dau cu betadina si o sa fiu foarte atent unde calc.

| floresdemayo a răspuns (pentru Radandam):

Nu ai nimic, doar spaima că poți păți ceva te face să simți durere mai mult decât există. În câteva ore va ceda și disconfortul pe care ti l-a provocat acea sârmă. Să ai grijă unde calci, fiindcă e riscant să ajungi la spital in această perioadă.
Și, Doamne fereste, daca tot s-ar intampla ceva, poate ca si farmaciile vând vaccin antitetanos si o rogi frumos pe farmacistă să ți-l facă (vezi tu cum faci), spui că ti-e frică să mergi la spital din cauza pandemiei.Și poate că va găsi intelegere.
Dar repet, nu cred că vei avea probleme. happy

| Sofer a răspuns:

Dacă nu te-a intepat sa îți dea sânge ești ok. Nu trebuie sa aplici nimic.