| allxmariaa a întrebat:

Bună seara! Am 15 ani și as vrea sa slăbesc. De o luna jumate am renunțat la dulciuri și sucuri și nu mai mananc seara după ora 7 dar nu se vede niciun rezultat. Sport nu pot face din cauza unor probleme (medicul mi-a spus sa nu fac orice fel de efort ).

Sugerez ca am 1.63 și 59 de kg și as vrea sa slăbesc măcar 4-5 kg.

Am auzit de băutura din scorțișoara și miere, cu o lingurita de scorțișoara, una de miere și apa fiarta. Credeți ca ajuta? Am mai auzit ca și ceaiul de menta e foarte bun.

Deci ce îmi recomandați ca sa reușesc sa slăbesc mai repede? E buna metoda cu scorțișoara si miere sau cea cu ceaiul de menta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| AllyAlexandra20 a răspuns:

Ca să slăbești, ai neapărată nevoie de apă. Încearcă să bei cel puțin un litru de apă pe zi, altfel nu vei vedea rezultate. De asemenea, să nu sari niciodată peste micul dejun. Este foarte important și sunt multi care au ținut dietă și nu le-a mers din simplul motiv că nu mâncau de dimineață.
O metodă de a slăbi pe care mi-a spus-o și mie o cunoștință este ca in fiecare dimineață să mănânci iaurt degresat cu fulgi de ovăz, apoi în restul zilei poți mânca orice altceva. Persoana care mi-a zis asta, a folosit și ea metoda și chiar a slăbit, dar nu s-a oprit din "dieta" asta (dacă îi pot spune așa), ci o continuă, pentru a se menține. Poate te va ajuta.
Eu aveam 58 kg și 1, 68 înălțime și am reușit să ajung la 55-56 kg doar încercând să mănânc sănătos (fără shaorma, chipsuri și fast-food, în general) și reducând dulciurile și pâinea. Am încercat să-mi fac si un program și acum nu mai mănânc după ora 7 (maxim 8) seara. N-am ținut nici un fel de dietă, crede-mă. Am mâncat și încă mănânc tot ce prind, atâta timp cât știu că e sănătos (și de preferat, făcut în casă) big grin
Recent m-am apucat de alergat și exerciții fizice (eu am si probleme cu coloana și sunt nevoită să le fac), iar asta m-a ajutat să ajung undeva la 55 kg, dar pe astea nu le fac decât pentru întărirea mușchilor.

3 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Apa mai rece ajuta la slăbit. De Ce? Corpul depune efort s o incalzeasca. Plus ca nu e suficient sa bei o dată. Ai nevoie de hidratare. Ceasurile bogate in cofeina sunt bune de slăbit. Mierea nu e buna. Zahărul procesat se gaseste si ascuns in multe alte produse pe care le manânci. Cu cat esti mai puțin sensibilă la insulina, cu atât te menti sau ingrasi mai tare. Ai nevoie să ti crești sensibilitatea la insulina. Renunta la orice contine zahar! Orice! Cauta pe google

| AlexPROGamer223 a răspuns:

Salut, la fel si eu am 1.63 si 68 de kg, folosesc o dieta pe baza de proteine, mananc doar carne 1-2 felii fara paine sau altceva.Incearca,sper ca te-am ajutat, bafta.

| oBlackAngel a răspuns:

Nu stiu ce sa zic despre acel ceai, incearca seara ( pe la 19-20 ) sa iesi pe afara, sa te plimbi prin parc, oriunde, miscarea ajuta mult. Nu trebuie sa faci efort enorm, o plimbare de o ora e perfecta si ajuta enorm, incearca sa consumi si multa apa.
Mananca sanatos! Succes!