| MariaSilviaMrejeru123 a întrebat:

Buna seara, am 25 de ani si de aproximatix 2 luni ma doare sanul stang la palpare si chiar si fara,cand stau pe stanga sau pe dreapta in pat,am fost la control si am facut o ecografie si nu au gasit nimic,au zis ca nu am nimic si nu mi-au dat nimic, m-am linistit,dupa o saptamana,durerea nu a incetat,am fost si am facut o ecografie cu elastografie, acolo mi-au gasit niste chisturi,niste lipomi,neimportanti, nu era din cauza asta, mi-au dat nurofen pentru 5 zile si o crema sa ma masez,dar durerea tot nu a incetat, ma poate sfatui cineva ce mai pot face? Va rog din suflet, sunr foarte stesata! Va multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Poate fii un nodul care este reactiv din cauza hormonilor care sunt influentati de mancarea pe care o mananci zilnic.
Ti-as recomanda o dieta 90% vegetariana si odata sau de 2 ori pe saptamana un pic de carne de peste, vita ori pasare de tara nu mai mult de 150-200grame.

Multe, foarte multe fructe proaspete, salate, legume si vegetale.
Nu se bea lapte, nu se mananca cascaval, carnati, salamuri, fast food si nici prajeli in unt sau ulei.
Se recomanda o dieta de hrana sanatoasa cu mult legume fierte, gratinate, coapte sau usor procesate (nu prajite) iar carnea fripta pe gril sau fiarta.

In 3-4 saptamani de cand incepeti acest stil nou de viata, cu hrana mult ami sanatoasa si fara grasimi, tocaturi, afumaturi ori branzeturi nesanatoase, veti observa ca sanul se potoleste si nu mai doare si in timp (6-12 luni) posibil ca nodulul respectiv sa se absoarba si sa dispara.

| cristi202 a răspuns (pentru Violleta2022):

Mama, interdicție la ce e mai bun!
happy

| anonimulmut a răspuns:

Bună!
Mergi la un medic bun! Da, necesită o investiție mai mare, dar în general, problemele mamare se depistează mai greu.
Sfatul meu este să nu stai așa și să cauți un doctor bun! Cine știe ce ai, iar dacă timpul de prevenire este mai rapid și problema va fi rezolvată mai repede!
Fugi la un medic bun!
Toate cele bune, ai grijă de tine!

| MariaSilviaMrejeru123 explică (pentru anonimulmut):

Am fost, la doi, si degeaba nu mi.au gasit nimic, si sunt medici foarte buni, oricum mulrumesc frumos!