| M1989 a întrebat:

Am ajuns sa am ceva probleme personale din care nu stiu cum naiba sa mai ies, am ajuns sa ma tot gandesc ca a pune capat vietii este cea mai buna varianta, de ceva vreme nu pot scapa de gandul asta, nu stiu ce naiba sa mai fac. Oricat as incerca sa le rezolv nu vad cum si tot la acel gand ajung. Ma simt macinat sufleteste si nu stiu ce sa mai fac.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

Majoritatea cazurilor de genul sfarsesc foarte urat. Ma refer la depresie si atacuri de panica. Sunt ferm convins ca nu iti vei pune capat vietii, si problema este ca daca o sa continui sa mergi asa inainte mai mult ca sigur vei avea probleme psihice(depresie, anxietate, atacuri de panica, etc).

Nu sunt psiholog/psihiatru dar iti pot da cateva sfaturi care la mine au mers. Incepe sa iei partile bune din viata, chiar daca esti disperat si crezi ca sunt inexistente, bucura-te de faptul ca ai avut oportunitatea sa traiesti, etc. Ocupati timpul cu lucrurile pe care preferi sa le faci. Incearca sa mergi prin parcuri, padure, undeva unde este liniste si mult oxigen, asta nu are cum sa nu te linisteasca putin. Si nu in ultimul rand, nu uita ca toate sunt trecatoare, avem de infruntat multe in viata, si este inevitabil sa dam peste necazuri si lucruri nasoale. Un lucru este cert, viata merge inainte! Asa ca orice s-ar intampla totul o sa fie mai bine in viitor.

| M1989 explică (pentru Frank51):

Sincer am ajuns ca acel gand sa nu mai ma sperie si sa vad in el o eliberare de toate problemele.

| Donsavas a răspuns:

Tu treci printr o boala nervoasă, numită depresie. Ca orice boala, are un tratament. Se numesc antidepresive. Ar trebui să mergi la un medic. Astea te ajuta sa ti refaci echilibrul in creier.

| Sonia822 a răspuns:

Cere ajutor de specialitate, mergi la o fundatie, stai de vorba cu un psiholog. Oricine se gandeste doer in serios la asa ceva, e considerat cu probleme psihice. Poti sa le negi cat vrei tu, dar esti bolnav.
In primul rand gandeste-te ce se intampla cu corpul tau dupa.
In a 3a zi se umbla creierul, se face cat biroul, si incepe sa curga pe nas. Limba se umfla si iese din gura. Gazele din intestine imping fecalale afara, mortul face kk pe el. Devii lipisios si casant, daca te-ar lua cineva in brate, ti-ar cadea bucati din corp. Culoarea corpului devine verde, apoi vinetie. Bacteriile din intestin incep sa te mamance, se transforma in viermi dolofani, mortul trece din stare solida in stare lichida.
Cosciugul baltacaie. Nu vrei sa ti se intample asa ceva!
Oricat de rau ar fi, rezista.
E doar o depresie, vin si timpuri mai bune.
Odata mort, nu te ridici de acolo intr-o saptamana, cand te simti mai bine, si incepi sa zurzi. E definitiv! Nu mai iesi nici pest 6 luni, nici peste 1 an, nici peste 5, nici peste 30!

| Sonia822 a răspuns:

E doar o depresie cauzata de o problema aparuta in prezent sau trecut.
La depresioe oamenii dorm mult si se ingrasa. Simt sa stea degeaba si sa se deruleze imagini in fata lor, de ex sa stai la tv si sa te uiti pe comedy central.
Daca experimentezi aceste simptome cumulat, e depresia. Nu te gandi la sinucidere, pentru ca e un gand dat de depresie.
Ca sa scapi de depresie trebuie sa bei ceaiuri din plante. Multe, multe. Te reechilibreaza emotional. Inccearca de la Fares D64 (colon sanatos) e foarte aromat, si adauga ceai de salvie. Salvia contine ulei esential care vindeca problemele corpului, arat fizice, cat si psihice. Salvia = salvare, vindeca orice
Ia candela de aromoterapie, pune in ea putina apa, baga dedesubt pastila lumanarica pentru a o incalzi, dauga 5-8 picaturi de ulei esential de lavanda (tot fares- 15 lei) si stai cuminte si linisteste-te. Indreapta-te spre religie, citeste acatistul sf Nectarie si acatistul Sf Ilie Lacatusu (mergi si la mormant, se va uita la tine) Uite-l aici : https://www.youtube.com/watch?v=e2wrpQsGv0c Stii de ce? Rugaciunea are efect asupra creierului si vindeca problemele corpuilui si spiritului.
Mergi des pe jos, in locuri cu vegetatie, parcuri. Sa ti se oxigeneze creierul. Oxigenul alunga depresia.

| M1989 explică (pentru Sonia822):

Problema aparuta face parte din prezent. Si nu stiu cum pot scapa de ea. Probabil ca ai dreptate sa fi ajuns sa fi facut o depresie puternica gandidu-ma doar la acea problema. Uneori singuratatea, problemele, trezitul la ore matinale gen 04:15, eforul de la lucru, imunitatea mai scazuta iti acapareaza toate gandurile in negativism. Nu stiu ce se intampla cu mine dar nu este de bine?

| Nimeni10 a răspuns:

Incearca sa faci ceva ce îți place.
Poți sa te duci la doctor, dacă vrei.
Stai liniștit ca toți avem probleme.

| Anonim1225 a răspuns:

Singurul meu sfat este sa te uiti pe Youtube la video-uri motivationale care sa te motiveze si sa te inspire. Cauta si vei vedea despre ce vorbesc. Cauta de exemplu motivation to be happy si stai cu castile de preferat si uitate dar trebuie sa simti tu ce se petrece in video. IN NICIUNCAZ SA NU FACI CE AI ZIS TU CA AI DE GAND SA FACI